Mesajı Okuyun
Old 13-09-2010, 11:27   #21
gülnihal çevik

herkese iyi haftalar!!

Alıntı:

03-09-2010 18:57
gülnihal çevik Herkese iyi çalışmalar,

Karar harcını ödemeden aldığım ve kesinleştirdiğim ilamı icraya koymak için bugün icra müdürlüğüne gittiğimde, kanunun 10 gün kadar önde tekrar değiştiği (muhtemelen 20 ağustos gibi demek ki) ve o yüzden bakiye harcı tamamlamak gerektiğini duydum.

Dayanağı var mıdır? yaptığım aramalarda bulamadım.
Alıntı:
03-09-2010 23:50
Av. Can DOĞANEL Meclis kapalıyken kim kanun yapacak ki? Tamamen dedikodu..

Alıntı:
05-09-2010 14:53
gülnihal çevik bu sebeple icra takibimi yapamadım ama, açtırmadılar

Alıntı:
06-09-2010, 08:24
Av. Can DOĞANEL Takibi reddettiğine dair karar versin. Şikayet yoluna başvurun. Yapılan çok anlamsız.

takip açmaya çalıştığımda, icra müdürü, mart tarihli iptal kararını gösterdi. ben de kanunun temmuzda tekrar değiştiğini gösterdim. kararı verdim. ancak müdür, bu değişikliğin, icra harcını etkilemediğini, takibi açabileceğimi ancak, ödeme emri tebliğ ettiremeyeceğimi söyledi.

icranın, harçlar kanunu madde 32 den kaynaklanan harç aldığını ve değişikliğin kendilerini etkilemediğini söyleyerek,takibimi açmadı.

NİSPİ HARÇLARDA ÖDEME ZAMANI:

Madde 28 - (1) sayılı tarifede yazılı nispi harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir.:

a) (Değişik bent: 23/07/2010-6009 S.K/18.md.) Karar ve ilam harcı,

Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.

HARCI ÖDENMİYEN İŞLEMLER:

Madde 32 - Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemler yapılmaz. Ancak ilgilisi tarafından ödenmiyen harçları diğer taraf öderse işleme devam olunmakla beraber bu para muhakeme neticesinde ayrıca bir isteğe hacet kalmaksızın hükümde nazara alınır.

ne yapmalıyım?