Mesajı Okuyun
Old 09-02-2007, 12:06   #1
av.sally

Varsayılan Nüfus Kaydı Benzerliği Nedeniyle Alınan Mahkumiyet

Bir yakınımın başına gelen olaya bundan 3 gün önce vakıf oldum.Eminim sizde anlatınca çok şaşıracaksınız.Bir hırsızlık olayı neticesinde yakalanan kişilerin sorgusu ve ifadeleri alınırken içlerinden biri kimlik bilgilerini veriyor.Bu kimlik bilgilerine istinaden benim yakınımla ad,soyad,d.tarihi,yeri,anne,baba adları tamamiyle tutuyor.Sadece verilen bilgilerde nüfusa kayıtlı olduğu yer ve medeni hali,ikametgah bilgileri farklılık gösteriyor.İfadeleri alındıktan sonra kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor.Sonrasında dava sürüyor ve kişinin adres tesbiti yapılamıyor hakkında gıyabi tutuklama çıkıyor ama nafile yakalanamıyor.Tebliğler bila oluyor.Bu esnada gsm operatörlerine yazılan müzekkereden gelen cevap ( tüm kayıtlar yukarıda saydığım bilgilerin tutması neticesinde) benim yakınım olan kişinin adresi oluyor.Adrese çıkan tebligat neticesinde durumdan haberdar olan yakınım savcılığa gidip ifade veriyor.Bu kişinin kendisi olmadığı bu suçu kendisinin işlemediğini söylüyor.Sonrasında müdafinin kendisine bu işten bişey çıkmaz zaten olursa size tebligat yollarlar demesi üzerine davayı takip etmiyor.Neticede dava tümüyle kendi nüfus bilgileri ışığında devam ediyor ve karar mahkumiyetle sonuçlanıyor.Kendisine de kararın tebliği ile durumdan haberdar oluyor.Şu an 7 günlük temyiz süremizin 3.günündeyiz ve tüm meslektaşlarımdan. tavsiye almak istedim.Sizce temyizde nasıl nelere değinmeliyim.Düşüncelerinizi bekliyorum.Düşünsenize üzerimize atılı bir suçun kalmaması bile bu ülkede aslında bir şansmış!!!!

SAYGILARIMLA