Mesajı Okuyun
Old 01-05-2011, 03:17   #12
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın meslektaşlarım; bana göre burada genel-geçer bir durumdan bahsedemeyiz. Somut olaya göre değerlendirme yapmak gerekir. Öyle bazı durumlar vardır ki, boşanma davası açmış olan tarafların aynı evde kalmaya devam etmeleri mazur görülebilir nedenlere dayanabilir. Örneğin; ekonomik nedenler, tarafların müşterek evden gitmek istememesi ve kimin evden gideceği konusunda tarafların anlaşmamış olması gibi.
Bu durumlar dışında, tarafların müşterek konutta kalmasını, evlilik birliğinin sarsılmadığı şeklinde yorumlayabiliriz.
Ayrıca; tarafların beraber yaşamaya devam ederkenki karşılıklı ilişkileri, ev içindeki tutum ve davranışları da, müşterek konutta birlikte yaşama durumunun, evlilik birliğinin sarsılıp sarsılmadığının tespitinde belirleyici olacağı kanaatindeyim.
Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren meslektaşlarımızın çoğu HGK kararının yerinde olmadığını savunmuş. Ben de bu kararın isabetli olmadığını düşünüyorum. En azından, HGK'nun, salt bu sebebe dayanarak, sonuca varmak yerine, "somut olaya göre yukarıda belirtilen hususlar konusunda bir araştırma ve değerlendirme yapılıp oluşacak duruma göre, tarafların ortak konutta yaşamasının evlilik birliğinin sarsılmasına neden olup olmayacağı yönünde karar verilmesi gerekir" demeliydi.
Sayın meslektaşımız Şenoğlu, mesajında, taraflar boşandıktan sonra da aynı evde yaşamayacaklarına göre, boşanma davası sırasında aynı evde yaşamalarının ekonomik nedenli olma durumunun ussal olmadığını belirtmiştir. Ancak; bilindiği üzere, boşanma kararıyla birlikte, ortak konutun kime ait olacağı ya da kim tarafından kullanılacağı hususu da düzenleneceği için, boşanmadan sonra aynı evde kalma gibi bir ihtimal ya da zorunluluk kalmayacaktır. Saygılarımlaa...