Mesajı Okuyun
Old 24-09-2012, 09:33   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan selma 12
İyi günler.Ben evli ve 3 çocuk annesiyim.Yeni bir eve 2 ay önce taşındım.Kendisi bir sürü bahane öne sürdükten sonra birlikte yaşamayacağını öne sürerekten şu anda oturduğum eve gelmedi.Beni 3 yıldır aldattığını da biliyorum.Benle anlaşmalı boşanmak istediğini söyledi.Eğer boşanmaz isem beni dinleme cihazı kullanaraktan durumunu öğrendiğim için benim hakkımda suç duyurusunda bulunacağını belirtti.ben kendisini bu konuda hiç tehdit etmediğim gibi kimseyede dinletmedim.Böyle bir hakkı var mı?Sonuçta Evliliğimi kurtarmak için yaptım.Hukukta bunun yeri nedir?Ayrıca beni ve çocuklarımı da kandırarak evine gelmedi.Yani bizi terk eden de kendisi.Bir süre ayrı yaşamamız sonucunda tamamen kusurlu sayılan erkeğin ayrı yaşamayı beyan etmesiyle bana karşı dava açabilir mi?Ayrıca hayatına birini koydduğu günden beri de eşlik örevlerini 3 yıldır hiç yerine getirmedi.Bu konuyuda içeren bir dava açmam durumumda mahkeme bunu benden adli tıpla mı belgelememi istiyor.Şu anda çocuklar benim yanımda ben sahip çıkıyorum.velayeti alma hakkı var mı.üçüde kız 3-5-9yaşlarında.Teşekkürler....

Sayın konuk,
Eşler oturacakları evi birlikte seçerler. Evi tek başınıza seçtiyseniz, eşinizin buna uyma zorunluluğu yoktur. Birlikte seçtiyseniz, boşanma nedenlerinden "terk" olgusu gerçekleşmiş sayılır.
Yine aldatma ve cinsel ilişkiden kaçınma da bir boşanma nedenidir.
Boşanma nedenlerine yol açan (kusurlu) tarafın boşanma davası açma hakkı bulunmamaktadır; açar ise bu nedenleri kanıtlayarak davanın reddini sağlayabilirsiniz.
Olası bir davada tanık dahil her tür yasal delili kullanabilirsiniz. İzinsiz dinleme ile elde edilen deliller hukuk dışıdır ve delil olarak kabul edilmemeleri gerekir. Ancak ilginçtir ki, Yargıtay'ın böyle bir dinlemeyi delil olarak kabul ettiği bir karar da vardır. Bu delili bir avukatla birlikte değerlendirmeniz, davalarınızı profesyonel hukuki yardım alarak yürütmeniz yararınızadır.
Olası bir boşanmada 3 ve 5 yaşlarındaki çocukların velayetinin, çok önemli nedenler olmadıkça anneye verilmesi olağandır. 9 yaşındaki çocuk ise kendini ifade edebilecek durumdadır, mahkemece bu konudaki görüşü sorulacaktır.
Bir dava ile karşı karşıya kalmanız halinde gecikmeden doğrudan hukuki yardım alınız.