Mesajı Okuyun
Old 16-05-2011, 08:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
2007 de esimle evlendik,4 yasinda kizimiz var.fakat vize basvurusu red edildikten sonra esim telefon numarasini degistirdi.arayip sormuyor..bende 4 yildir turkiyeye gidemiyorum.evliligimizi londra da bildirmedim.sadece turkiyede evli gorunuyoruz.4 yil ayri kalmaktan bosanmam mumkunmu.zaten bu evliligin hayatima kattigi cocuk disinda hic bir paylasim olmadi...onu da yanliz basima bakiyorum,henuz musterek kizimizi yasiyormu diye dahi aramadi..kagit uzerinde bir evlilik.ama esim dava acmiyor.turkiyede actigim davayada girmedi dava dustu.yol gosterirseniz sevinirim.

Sayın konuk,
Ülkemiz nüfus kayıtlarında evli olduğunuz göründüğüne göre, davanızı Türkiye'de açmanız gerekir. Kaldı ki, bulunduğunuz ülkede evli olarak kayıtlı olsanız ve orada dava açıp boşansanız bile, bu boşanmanın Türkiye'de nüfus kayıtlarına işlenebilmesi için, yabancı mahkeme kararının tanınması ya da tenfizi adı verilen ayrı bir dava açılması gerekecekti. Bu bakımdan Türkiye'de dava açmanız sizi ikinci bir uğraştan kurtaracaktır.
Davanızda tanık dahil her tür delilden yararlanarak yasada sayılan boşanma nedenlerinden birinin gerçekleştiği kanıtlanmalıdır. Aksi takdirde boşanmaya karar verilmez. İddia ettiğiniz olaylar şiddetli geçimsizlik nedenine dayanabileceğinizi göstermektedir.
Davanızı bir avukat aracılığı ile açıp sonuçlandırmanız, zaman ve haklarınızın korunması açısından lehinize olacaktır.