Mesajı Okuyun
Old 01-09-2007, 09:59   #38
aak

Ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesin'den bu yıl mezun oldum. Ancak zaten 95 girişli olduğum için avukatlık sınavına tabi değildim.Ben hukuk fakültesine avukat olmayı isteyerek girdim.Çeşitli nedenlerle fakülteyi bıraktım.2 yıl önce geri döndüm ve bu yıl bitirdim.Hayata bir yerlerden başladıktan sonra yeniden okula dönmek zordu.Ama insan idealleri için bir yığın zorluğa katlanmıyor mu zaten?Çok zorlu bir eğitimden geçtik.Her dersten yüzlerce sayfa kitap ve ders notu,kimi zamanda hocalarımızın makalelerinden sorumluyduk.Tek dersten iki sene üstüste sınıfta kalan yada 2 dersten mezun olamayan arkadaşlarım var.Ama yinede ben aldığım eğitimden çok memnunum.Belki pratiğe yönelik çok yoğun bir eğitim alamadık.Ancak buda avukatlık stajı sırasında kendi gayretlerimle halledebileceğim bir sorunmuş gibi geliyor bana.
Sonuç olarak bence çözüm avukatlık sınavı uygulamak değil,fakültelerde iyi ve kaliteli bir eğitim vererek öğrencileri branşlaşmaya yönlendirmek.Çünkü kişi işini seviyorsa zaten her dava onun için bir sınavdır.Şayet sırf iş olsun diye yapıyorsa avukatlık sınavını en yüksek puanlada kazansa zaten avukatlık hayatında vasatın üstüne çıkamaz. Böyle avukatların sayısı fazla olsa ne olur ki?