Mesajı Okuyun
Old 27-10-2015, 04:21   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Veysel Demir
Selamlar,

Elimde müvekkilime ait keşide ve ödeme yeri Ankara olan bir çek bulunmakta fakat ödeme tarihinde bir rakam elle oynanmış vaziyette.

Bugün Adana'da bankaya ibraz ettiğimiz çek, ödeme tarihinde oynanma olması ve ödeme tarihi yerinin yanında keşidecinin imzası bulunmadığı gerekçesi ile işlem yapılmadan iade edildi.

Bankanın böyle bir hakkı var mıdır ? Benim bildiğim ödemeden men olmayan her çekin çek bedeli banka tarafından ödenir. Çek bedelini örnek 7 ile icraya koyabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem gerektiği noktasında tereddütte kaldım. Şimdiden teşekkür edip, saygılar ve iyi çalışmalar diliyorum.

Merhaba

Bankaya başvuru yaptığınıza ve bankanın ödemediğine dair yazılı bir belge almaya çalışın. Şayet banka bu belgeyi vermezse iadeli taahhütlü mektupla bu çek sorumluluk bedelini almak istediğinizi neden ödeme yapılmadığını yazılı olarak sorun. Büyük ihtimalle cevap verirler.

Cevabı aldıktan sonra örnek 7 ile icra takibi yaparsınız. İtiraz ederlerse ticaret mahkemesinde itirazın iptali davası açabilirsiniz.

Tahrifatlı olmasaydı kesin davayı kazanırdınız diyebilirdim. (2010 yılı çeklerinin takastan yazılı olanları hariç.)

Kolay gelsin.