Mesajı Okuyun
Old 03-03-2010, 22:34   #5
TTT

Sayın unkownwriter; siz faiz için ıslahta bulunduğunuzda faizi müddeabih haline getirip harç ödemişmiydiniz ?

Bu bence çok saçma, çünkü dava açarken faiz istediğimizde faizi hesaplayıp müddeabihmiş gibi harcını yatırmadığımıza göre, ıslahta neden böyle bir gereklilik olsun. Çünkü talep edilen asıl alacağa bağlı bir fer'i talep.
Sizin davanızda temyiz sonucu ne yönde olmuştu ?

Aynı büroda birlikte çalıştığımız bir meslektaşımın davasında da aynı şey başına gelmiş. Kendisi ıslah bile etmeden dava devam ederken bir dilekçe ile faiz talebinde de bulunmuş ve faiz talebi de mahkemece kabul edilmiş. Temyiz aşamasında da Yargıtay 4.H.D.aynen " faiz davanın devamı süresince her aşamada dilekçe ile talep edilebilir" diyerek kararı onamış. O kararın orjinali de elimde mevcut. Nitekim sayın Gökbayrak'ın verdiği karar örneği de aynı doğrultu da.

Esasen bugün bu yönde ıslah dilekçesini yazıp adliyeye göndermiş iken, son anda sitedeki farklı görüşler nedeniyle dilekçeyi vermekten vazgeçip biraz daha araştırmaya karar verdim.

Sitedeki daha önceki benzer konuda açılmış forumları görmeden önce kafam daha net idi. Islahla faiz talebinde bulunabileceğimi ve bunun için harç ödemenin kesinlikle gereksiz olduğunu düşünüyordum.

Ancak gördüğüm yargıtay kararları da beni tereddüde sevketti.

Yargıtayın aynı konudaki farklı kararlarını anlamak gerçekten zor.