Mesajı Okuyun
Old 07-04-2008, 16:49   #3
Semanur

Lahey Tebligat sözleşmesine taraf bir ülke yoksa Adalet Bakanlığı Kanalıyla tebligat yaptırmanız gerekir.Bunun içinde dava dilekçeniz, duruşma gününü bildirir tenzip zaptı'nın ilgili ülkenelerinin diline yeminli tercümesi yaptıralması(tercüme 2 nüsha olması gerek sanıyorum).Bakanlık kalaminden edinebileceğiniz 184 form ve talepname doldurup yine bunların yeminli çevirisi yaptırılıp, size Bakanlık kalemince söylenecek masrafın Mal müdürlüğüne yatırılması suretiyle tebligat yapabilirsiniz.Lübnan ve Panama eğer bu sözleşmenin 10/a maddesinde sayılan ülkelerdense(ki baktığım kadarıyla değil) Bakanlık aracılığıyla tebligata luzüm olmaksızın az önce bahsettiğim belgelerle birlikte doğrudan muhattabın adresine tebligat yapılabilir. Bu arada bakanlık aracılığıyla göndereceğiz için, Adalet Bakanlığının talebinizi duruşma günüyle arada makul süre olmadığı gerekçesiyle geri göndermemesi için en az 6 ay sonrasına duruşma günü almanızı öneririm.Tebligat konusunda uygulunacak usul konusunda Bakanlık kalemi size yardımcı olacaktır.
2. ve 3. sorunuzun cevabından emin olmamakla birlikte bu 2 ülke 10/a da sayılan ülkelerden olsaydı gerekli evraklarla birlikte gireceği limanda doğrudan tebligat yapabileceğinizi mantık yürütmek suretiyle söylüyorum ancak sayılan ülkelerden olmadığı için olabileceğini sanmıyorum Ticaret Kanununun Deniz Ticareti düzenleyen hükümlerine göz atmanızı tavsiye ederim
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/26790.html