Mesajı Okuyun
Old 10-09-2008, 16:09   #61
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Kemal
geleceğe yönelik haciz yapılamayacağı,Yrg.kararlarının da bu yönde olmaları , haciz ihbarnamesinin tebliğ tarihi itibariyle bankada mevcut duruma göre sonuç doğurması nedeniyle bu talebi yazmıyorum. aksi durum varsa elbette lehimize olur.
( bazı yönlerden istisnalar varsa da banka mevduatı vs. gibi durumda bu yönde olduğunu zannediyorum.)

Sayın meslektaşım,

Doğacak hak ve alacakların haczi mümkündür. "Müstakbel alacakların haczi" olarak adlandırılan bu kavrama göre, henüz doğmamış olmakla beraber doğması muhtemel alacakların haczi şimdiden mümkündür. Yeter ki borçlu ile 3. şahıs arasında, doğması muhtemel olan bu alacağın vasfını tayin etmekte esas alınacak bir temel ilişki olsun. Klasik örnekler, kira ilişkisi, eser sözleşmesine dayalı hakedişler vs.'dir.

Gelelim can alıcı noktaya: Borçlunun ile banka arasında akdedilmiş mevduat sözleşmesine dayalı olan mevduat ilişkisinden doğacak hak ve alacakların haczi istenemez mi? Madem ki taraflar arasında bir temel ilişki (mevduat ilişkisi) vardır ve bu ilişkiye ait dokümanlara (hesap kartonu bilgisayar kayıtları) müstakbel alacakların haczine ilişkin kaydın işlenmesi mümkündür, o halde bu soru olumlu yanıtlanmalıdır.

Banka, bu şekilde gönderilmiş olan haciz ihbarnamesini hesaba (karton/bilgisayar) işlemeli ve hesaba daha sonradan yatacak olan paraları gelecek havaleleri vs. blokeye almalıdır.

Haa diyeceksiniz ki bunu yapan banka var mı? Mecazi değil gerçek manada söylüyorum, bir elin parmaklarını geçmez...

Çünkü alacaklılar ile bankalar arasında tam da bu noktada menfaat çatışması var.

Bankalar, "ama sırf ümit ve ihtimale dayalı alacaklar haczedilemez" ya da "doğacak hak ve alacakları tarafımızdan bilinmemektedir gibi klişeler kullanmakta ve haciz ihbarnamelerini başlarından savmaktadırlar.

Şu anki genel görünüm bu.

Saygılarımla...