Mesajı Okuyun
Old 07-02-2011, 15:36   #69
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Üstadım bence maddenin 4721 S.K. m.24'le beraber değerlendirilmesi gerekmektedir:

4721 S.K. m.24: "Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hakimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir.

Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır."

Bu meyanda "hukuka aykırı bir şekilde" ibaresinin fazladan olduğu düşünülmüş olabilir (diye düşünüyorum )

Saygılar...

Evet üstadım, kişilik hakkının korunması MK.24'de belirtilmiş ve bazı istisnalar hariç (rıza, daha üstün nitelikteki özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması..) kişilik hakkını zedeleyici her eylem hukuka aykırı sayılmıştır.

Eğer olayda kişilik hakkı zedelendiği halde bir hukuka uygunluk nedeni varsa bu durumda MK.'na göre eylem hukuka aykırı sayılmayacaktır. Ama kişilik hakkı yine de zedelenmiş olacaktır. İşte bu 58/1 bence hukuka uygunluk nedenleri olması halinde bile manevi tazminata imkan veriyor gibi...

Saygılar,