Mesajı Okuyun
Old 18-12-2010, 12:24   #6
Av. Engin EKİCİ

Sayın Aladağ;

Alıntı:
...Uluslararası çalışan bir tır şoförünün İran gibi bir ülkeye giderken bazı hususları dikkate almaması (işin icapları), bu nedenle 6 gün tutuklu kalması ve sonuçta bir ceza ödeyerek (demek ki o ülke yasalarına göre bir suç oluşmuş-kefalet olduğuna ilişkin bir beyan soruda yok) serbest kalmasında işçinin kusuru sözkonusu değil midir? Sayın ayrıntıcı'nın ayrıntılarıyla anlattığı somut olaya göre işçinin işe devamsızlığının haklı nedene dayandığı söylenebilir mi?

İran gibi muhafazakar (!) olduğu iddia edilen bir ülkede alkol tüketimi ya da bulundurulmasından dolayı değil de soru sahibinin
Alıntı:
...6 gün tutuklu kalıyor, tutuklulukta ki amacın içki kaçakçılığı yapıp yapmadığının araştırılması olduğu kendisine bildiriliyor...
cümlesinden anlaşıldığına göre bir başka neden olduğu ve tır şoförünün bu durumu öngöremeyebileceği düşünüldüğünde kusurunun bulunmadığını düşünüyorum. "Alkol haramdır, taşınması içilmesi her şekilde yasaktır" şeklinde bir yaklaşım söz konusu olsa idi, tır şoförünün bu durumu öngörmesi, İran bir şeriat devleti olduğundan kendisinden beklenebilirdi. Açılmamış iki adet içki şişesinin yanında yakalanarak kaçakçılıkla suçlanacağını işçinin öngörmemesinin olağan olduğunu düşünüyorum. "Cüzi ceza" ifadesiyle tam olarak ne kastedildiği de soru sahibi bilgilendirirse sanıyorum netleşecektir.