Mesajı Okuyun
Old 07-01-2013, 23:55   #33
oeroglu

Aslında buradaki sorunların bir çoğu insanların ve avukata vekaletname verirken, avukatlarında vekalet alırken kendilerini yeterince güvenceye almamalarından kaynaklanıyor..

sizi bilmem, ama ben ilke olarak, müvekkil vekalet çıkartmak istediği zaman "eğer icra dairesine gidip parayı çekmek size zor gelmeyecekse lütfen ahz-u kabz yetkisi koydurtmayın" diyorum..(kimi zaman boşanma sonucunda hükmedilen tazminatı almak için bile adliyeye gidince psikolojisi bozulan, ağlama nöbetlerine giren müvekkiller olabilir mesela, avukat bey, ben adliyeye gitmek istemiyorum, siz benim yerime çekin, benim banka hesabıma yatırın diyen müvekkiller olabilir.)

neden? çünkü ola ki (mesela) bir icra dosyasına ben (herhangi bir sebepten) gidemeyebilir, ve bir meslektaşıma "vekaletnamedeki tüm yetkileri içeren" bir "yetki sözleşmesi" düzenleyebilirim. Ve o meslektaş da bir anda şeytana uyup müvekkilden alıp ona devrettiğim ahzu kabz yetkisine dayanarak dosyadan parayı çekip benim başımı ağrıtabilir...

sistemde yeterli gereksinimlere sahip değil..

ben ruhsatnamemi alalı 6 ay oldu, bu süreç içinde duruşmalara çıktım, icra takipleri yaptım, altı ay içerisinde avukatlık kimliğim sadece bir kez soruldu.

avukatlar da doğru dürüst uyap dosyalarına kaydedilmiyor maalesef, normalde hemen kaydedilmesi gerekir ama siz rica minnet kaydettiriyorsunuz, noterler deseniz sadece beyanla çalışıyor, sizin sunduğunuz kimliğin doğru olup olmadığını üstünkörü kontrol ediyor, veya vekalet vereceğiniz avukatın avukat olup olmadığını, veya vekalet verilecek adresin avukatın ubap-uyap adresi olup olmadığını kontrol etmiyorlar...

Tek başıma aldığım dosyalar uyapa kaydedildi mi, onu da bilmiyorum, çünkü tam parasını denkleştirip elektronik imzaya başvuracaktım ki,Türkiye Barolar Birliği nin elektronik imza şifrelerini düzenletirken beraber çalıştığı TURKTRUST şirketi, teknik ayrıntılarını tam olarak anlayamadığım uluslar arası bir bilişim skandalı yaşayarak güvenilirliğini kaybetti. Bu kurumdan alacağım, ve benim ıslak imzam yerine geçecek şifreye tam olarak güvenemiyorum