Mesajı Okuyun
Old 25-08-2006, 23:54   #6
Av.Engin Özoğul

Sayın Balku güzel düşünceleriniz için teşekkürler.

Hangi kanunun tatbik edileceği konusunda yazmıştım fakat net ifade edemedim sanırım.

Alıntı:
Kanunun zaman itibariyle uygulanmasında genel kural şudur ki kanun yürürlükten kaldırılmış olsa da, yürürlükte bulunduğu süre içinde vukubulan eski olaylara uygulanır. Bu kural çerçevesinde olaya 1475 sayılı İş Kanunu uygulanacaktır ki bu durum yukarıdaki tartışmalarımızın kökten değişmesine neden olabilir. Konuyla ilgili şu an elimde kaynak bulunmayıp, yine şirkete geçtiğimde araştırıp bilgi vermek isterim

Genel kural uyarınca 1475 sayılı İş Kanunu uygulanacaktır fakat bu kanun eski olduğu ve benim öğrencilik yıllarımda da yürürlükte olmadığı için bilgi sahibi değilim. Ben de araştırmak ve sizinle paylaşmak isterim.

Zamanaşımı konusunda birçok yargıtay kararı olduğunu biliyorum. İzin ücretleri vd. da beş yıllık zamanaşımına tabi.

Asıl iş konusunda da şöyle bir düşünce hakim. Bir görüş işin ve işletmenin gereği olarak asıl işin bölünerek alt işveren verilebileceğini düşünüyor. Bu durumda temizlik işi başlı başına asıl iş olduğu için belediye tarafından işin ve işletmenin gereği olarak alt işverene verilebilecektir. Ancak belirttiğiniz gibi tamamen bir devir olmalı ve temizlik işi belediye ile taşeron arasında bölüşülmemelidir. Fakat devrin, işin ve işletmenin gereği olarak yapılması yanında devredilecek işin, teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerden olması da bir ek ve zorunlu koşul olarak aranınca temizlik işinin taşerona verilmesi mümkün olamıyor. Yani sorun esasında kanun maddesindeki "İşletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler..." cümlesindeki "ile" bağlacına yüklenecek anlamın ne olacağı konusunda düğümleniyor. İlk görüş "ile" bağlacının "veya" şeklinde anlaşılmasını savunurken Yargıtay karardan "ve" olarak anlaşılması gerektiğini düşünüyor. Karar da bu görüş hakim. Bu nedenle de temizlik işi teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektirmediği için bölünemeyeceği söyleniyor.