Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 16:02   #42
justiz

"Ayricaliklar" daha cok demokrasisi tam gelismemis ilkel tolumlara has bir kavramdir. Kelime anlami ve insan kulaginda olusturdugu aküstik tinlama olarak bakildiginda bile oldukca negatif cagrisimlar uyandiriyor.. Genel itibarla devlet memurlarina ve özelde hakimlere yapilan hakaretin ya da saldirinin agir olmasinin "ayricalik" olarak degerlendirilmesi cok yanlis, bu hukuk devlet sisteminin saglikli islemesinin bir geregidir.

Peki bir Hakim yada savci neden "Ayricalik" arar?.. Bu sorunun cevabini egitim sisteminde ve ekonomik kosullarda aramak gerekir. Mesela Avrupanin gelismis ülkelerinde bir hakim kalabaliklar icerisinde siradan bir birey olmaktan gurur duyar, cünkü ruhsal ve maddi doygunluga erismis durumdadir. Yeterince maas alir, mesleki sorunlari en alt düzeydedir, ayricaliklara ihtiyaci yoktur.

Peki Türkiyede siradan bir hakimi ele alin, yaptigi isle aldigi ücreti öncelikle bir kiyaslamak gerekir. Hakim, maddi olarak yeterli olanaklara kavusamamis olmasinin yarattigi psikolojik travmayi, kullanacagi "ayricaliklarla" gidermeye calisacaktir elbette.. Ayrica isin egitim boyutu, yani egitim sisteminin ezdigi bireylerin iclerinde büyüttükleri "imkan olmasi halinde baskalarini ezme" dürtüsüdür bu.. Yani aslinda hakimlerin ya da baskalarinin istedikleri "ayricaliklar" baskasini ezme dürtüsü temeli üzerine oturur.

Sözün özü olarak ayricaliklarin tümüne karsi cikilmasi gerekir, demokrasimiz gelistikce bu kavrami daha az kullanacagimiza inaniyorum.

selam ve saygilar