Mesajı Okuyun
Old 10-12-2012, 14:02   #5
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Av.Gümüş
Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Benim davalıdan itemeyi düşündüğüm sadece bir gayrimenkulun yarısı ve özel bir sandıktan gelen emekli ikramiyesi. Tüm malvarlığının ya da mal rejiminin tasfiyesi gibi bir iddam olmayacak. Bu saydıklarım 2002 den sonra edinildiği içinde yarı yarıya şeklinde bir yaklaşımda bulundum. Benim talep etmeyi düşündüğüm bu gayrimenkul ve emekli ikramiyesi zaten edinilmiş mal rejimi içerisinde çiftlerin kişisel malları dışında bulunan tüm değerleri kapsıyor. Bir bakıma edinilmiş mal rejiminin tasfiyesi denebilir. Bu durumda davacının da edinilen mallar için herhangi bir "parasal katkı" yapma zorunluluğu da bulunmamakta diye düşünmekteyim.Yani çalışmasa da bu malların yarısı hakkıdır.

Sayın Gümüş,
Edinilmiş Mal Rejimi eşler başka mal rejimi seçmemişler ise kanuni mal rejimi olup, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içerisinde açmanız gereken tasfiye davası ile mümkündür.
Tarafların evlilik birliği içerisinde edindikleri mallar, yahut bir eşin diğer eşin mallarına karşılıksız olarak yaptığı katkılar bu davanın konusu olurlar.
Kanuni tanımı ile, katılma alacağı ve değer artış payı alacağı talep edebilirsiniz. Uygulamada yanlış bilinen bir durum söz konusudur: Tasfiye neticesinde malların yarı değeri değil, katılma alacağı veya edinilmiş mallara yapılan katkı (değer artışy payı alaacğı) talep edilir. Burada denkleştirme vb. işlemler de yapılarak tasfiye gerçekleştirilir. Az yukarıda sayın meslektaşımın da söylediği gibi taşınmazın tam değerini dava açarken bilemeyeceğiniz için harca esas olmak üzere bir değer belirtip bilahare tamamlamak üzere belirsiz alacak davası biçiminde açabilirsiniz. Saygılarımla...