Mesajı Okuyun
Old 13-10-2015, 09:24   #26
Av. Bahadır PARS

"2. Bölünemez büyüklüklerin üzerinde bir alana sahip tarım arazilerinde, paydaşlardan bir veya birkaçının hisselerini üçüncü şahıslara aynen veya kısmi olarak satmalarında, devir etmelerinde veya rehin etmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Bölünemez büyüklükte ve altında ve birlikte mülkiyetin olduğu tarım arazilerinde, paydaşlarının veya iştirakçilerinin tamamının birlikte katılımı ile tüm payların 3.kişiye satışı yapılabilir. Tüm payları kapsamayan kısmi pay satımının yasaklanmış olduğu anlaşılıyor."

Konu başlığı ve üstadın cevabı çok eski, ben de benzer bir davam için araştırma içerisindeyim. Benim gibi yeni araştırmacılar için bir hususu ilave etmek istedim.
Benzer davası olan arkadaşlar 5403 sayılı kanunda değişiklik yapmış olan Nisan 2014 tarihli 6537 sayılı kanuna muhakkak göz atsınlar. tarım arazilerinin hisseli satışını kesinlikle yasaklayan bir düzenleme mevcut.

Elimizde pek çok hissedardan teşkil bir arazi var. Hissedarlardan bir kısmının hisselerinin %55'inin satış vaadi elimizde. Vaad sözleşmesi yaklaşık 10 yıllık ve sözleşmede süre belirtilmemiş. Fakat eldeki sözleşme ile satış yapmamıza tarım ilçe müsaade etmiyor.

Herhalde hissedarlara ödenmiş bedellerin iadesi için dava açmaktan başka pek bir çaremiz yok.

Görüşü olan meslektaşlarım cevaplarını yazarlarsa çok sevinirim.