Mesajı Okuyun
Old 01-04-2012, 03:25   #1
funalan80

Varsayılan AraÇ Yetkİlİ Servİs Hatalari - Arizayi Gİderememe...

Merhaba değerli arkadaşlarım. Aşağıda aktardığım konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Konu biraz karışık olduğu için madde madde yazmayı faydalı buldum;
1) Müvekkil şirket 04.08.2008 tarihinde Sapan Otomotiv'den AUDI marka bir araç satın alıyor. Aracın kaskosu mevcut.
2) Araç 2011 yılı Temmuz ayında seyir halindeyken yolda bir çukura giriyor ve altı vuruyor, buna bağlı olarak da araba da arızalar oluyor. Hemen AUDİ yetkili servisine (Antalya) gidiliyor tüm giderler kasko kapsamında olmak üzere arızalar güya gideriliyor.
3) Ancak kısa bir süre sonra 2011 yılı Ağustos ayında benzer arızalar yine oluyor tekrar yetkili servise (İstanbul) gidiliyor tekrar arızaların giderildiği söyleniyor. İstanbul'daki yetkili serviste yapılan işlemlerin ücretini sözlü talebe rağmen kasko ödemiyor, müvekkil şirket karşılıyor.
4) 2011 yılı Eylül ayında araçta arızalar yine oluyor tekrar yetkili servise (Gaziantep) gidiliyor, araç yaklaşık 2,5 ay bu serviste kalıyor, neticede tekrar arızaların giderildiği söyleniyor. Gaziantep'teki yetkili serviste yapılanların ücretini de sözlü talebe rağmen kasko ödemiyor, müvekkil şirket karşılıyor.
5) Yine bir süre sonra 2011 yılı Kasım ayında yine araçta benzer arızalar oluyor. Bu sefer yine Antalya yetkili servisinde yaptırılıyor. Yine giderleri kasko karşılamıyor, müvekkil şirket karşılıyor.
6) Belki inanmayacaksınız ama 2012 yılı Mart ayında arızalar yine oluyor tekrar yetkili servise (Adana) gidiliyor, arızaların giderildiği söyleniyor. Adana'daki yetkili serviste yapılanların ücretini de sözlü talebe rağmen kasko ödemiyor, müvekkil şirket karşılıyor. Neticede araç tam 5 defa yetkili servise gidiyor. Yetkili servisler hatalı olarak bir türlü arızayı gideremediklerinden, ayıplı hizmet verdiklerinden artık araç ayıplı hale geldi diye düşünüyorum.
7) Tüzel kişi tacir sıfatıyla Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirme yapılınca; Aracı satın aldıktan sonraki 6 aylık zamanaşımı süresi ve aracın garanti süresi dolmuş durumda. Bu nedenle Ticaret Mahkemesinde açacağım davada bu yönden red olabilir diye düşünüyorum.
8) Müvekkil şirket tüketicidir deyip, TKHK hükümlerinden yararlansak ve Tüketici Mahkemesinde dava açsak sizce ne kadar doğru olur? Görevsizlik verilme ihtimali yüksek gibi görüyorum?
9) Davayı da en son yetkili servis (Adana) hariç diğer tüm servis firmalarına+AUDI ithalatçı firması Doğuş Otomotiv'e+kasko sigorta şirketine yöneltmeyi düşünüyorum. Araçtaki ayıp servislerin hatasından kaynaklandığı için satıcı firma olan Sapan otomotiv'in olayda sorumluluğu yok diye düşünüyorum?
10)Talepler; a) öncelikle aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesi+aracın servislerde uzun süre beklemesi nedeniyle doğan zararın+kasko tarafından karşılanmayan arızalarla ilgili zararın tahsili, b) aksi halde fatura bedelinin faiziyle iadesi+servislerin hatası nedeniyle bir türlü giderilemeyen arızalardan doğan ve kasko tarafından karşılanmayan zararların tahsili+aracın servislerde uzun süre beklemesi nedeniyle doğan zarar c)bu talebimiz de kabul edilmediği takdirde servislerin hatası nedeniyle bir türlü giderilemeyen arızalardan doğan ve kasko tarafından karşılanmayan zararların+aracın servislerde uzun süre beklemesi nedeniyle doğan zararın+araçta yapılan işlemler neticesinde değer kaybı olması nedeniyle doğan zararın tahsili.
Sizce hangi mahkemede ne davası açmalıyım? Taleplerim ne olmalı? Dava zamanaşımı süresi doldu mu?
Uzun oldu kusura bakmayın ama konu karışık olduğu için ancak bu şekilde anlatmam gerekti. İlginiz ve değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.