Mesajı Okuyun
Old 08-10-2007, 01:22   #16
Adli Tip

Alıntı:
Çünkü ucuz iş gücü işlerine geliyor.

Bu cümlenin (gizli)öznesi 3. çoğul şahıs "onlar"dır!!! Benim sizin mesajınızla ilgili yakınmam avukatları siz değerli hukuk öğrencilerinden çok farklı bir grup olarak değerlendirmiş olmanızdır. Zira bu bakış açısı, hukuk öğrencilerinin de avukatlar tarafından meslektaş adayı olarak görülmemesini haklı kılar. Mesleğin daha da ileri gitmesi her avukatın emeli olmaldır. Bu da, öğrenci ve stajyer arkadaşların gelişimine duyarsız olmamayı gerektirir.
Ancak daha önceki mesajımda da değindiğim gibi, bunu bir iş ilişkisi olarak değerlendiriyorsanız, hem iş hayatının gerçeklerini bilip buna göre davranmanız, hem iş hukukuna uygun şartlarda çalışmanız gerekecektir. Karışılıklı iradelerin birleşmesiyle, ücret ve bağımlık unsurlarını içeren bir akit yapmakta hiç bir engel yok. Bunu bir iş ilişkisi olarak kabul ettiğimizde, resmi olarak lise mezunu olan bir emekçinin, serbest piyasa koşullarında çalışması sırasında aldığı ücretinin sadece "asgari ücrete" uygunluğu hukuki açıdan denetlenebilir.

Alıntı:
Ayrıca staj ne yazıkki zorunlu bir evre.O nedenle ben sizi beğenmedim,beni tatmin edemiyorsunuz deyip,çıkıp gidemiyorsunuz.
Evet staj da maalesef "hukuk fakultesi mezunu olmak" gibi bir zorunluluk. (Avukatlık Kanununda staj yapmadan da avukatlık yapabilecek kişiler de belirlenmiştir ayrıca) Ancak yanında staj yaptığınız avukatla ilgili bir problem yaşadığınızda stajınıza başka bir avukatın yanında devam etmenizde hiç bir engel bulunmamaktadır.

Alıntı:
Sayın Arkadaşlarım kusuruma balmayın ancak acımasız olmak zorundayım.

Sayın Oğuzhan;

Hayat umarım size sizin gibi acımasız olmaz.
Ben para kazanmak için çalışan arkadaşlarımızla, zaruriyetten değil de tercihen bir avukatın yanında vakit geçirerek, işi öğrenmek isteyen arakadaşlarımızın ayrımını düşüncelerimi aktarırken net bir şekilde belirtmiştim.
Açıkçası tarzınız beni rahatsız etti.

Herkese, Sağlıklı, mutlu, başarılı ve bol kazançlı günler dilerim.

Saygılarımla,