Mesajı Okuyun
Old 31-10-2011, 23:55   #4
Konuk

Varsayılan Verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler

İlk önce açmış olduğum konu ile ilgili yaptığınız yorumlar için çok teşekkür ediyorum.

Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR vermiş olduğunuz cevap da (Diğer yandan sağ kalan eş ,eski yaşantısını devam ettirebilmesi için, ölen eşine ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde kendisine katılma alacağına mahsup edilmek, yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı tanınmasını isteyebilir.) Kızımla bu konuda biraz araştırma yaptığımda vermiş olduğunuz yanıt yanılmıyorsam Türk Medeni Kanunu 255 maddesi ancak bu maddenin devamında 'Haklı sebeplerin varlığı halinde sağ kalan eşin veya ölenin diğer yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir.' diye bir madde daha var burada haklı sebepler derken maddi durumun kötü olması mı ? Diğer yandan yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine intifa hakkı ve oturma hakkı cümlesine dayanarak yasal mirasçı olan 2 kızım bu evde oturmamı isterse ben evimde oturmaya devam edebilir miyim ? Vermiş olduğum rahatsızlıktan dolayı çok özür diliyor saygılar sunuyorum.