Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 16:53   #3
Av. Mete Han HOCAOĞLU

Benzer bir durum için şu an tüketici mahkemesinde dava açmış bulunmaktayım. Olayı kısaca özetlemek gerekirse:

Müvekkil, annesi ile birlikte yurt dışına çıkmak için istanbuldan bir tur şirketi ile anlaşıyor ve faks yolu ile paket tur sözleşmesini imzalayıp firmaya gönderiyor. İstanbuldaki firma daha sonra vize işlemlerini halledebilmesi için müvekkili Ankarada ki başka bir firmaya (acenta) yönlendiriyor. Müvekkilin annesi yeşil pasaport sahibi olduğundan, müvekkilim sadece kendisi için vize evraklarını ankaradaki acentaya bırakıyor. Ancak daha sonra acenta, müvekkili arayarak vizesinin yetişmediğini isterlerse annesini kendisinden önce gönderebileceklerini ancak müvekkilin ancak 3 gün sonra tura katılabileceğini belirtiyorlar. Bunun üzerine müvekkil kendisi ve annesi için turu iptal ettiriyor. Para iadesi talep ediyor ancak hem istanbuldaki firma hem de ankaradaki acenta para ödemesinin Gezi sözleşmesinin 8. maddesindeki vize koşulları nedeniyle mümkün olmadığını, vize işlemlerini tüketicinin kendisinin yapmak zorunda olduğunu belirtiyorlar.

Bunun üzerine istanbul ve ankaradaki firmalara ihtar çektik ancak bir sonuç alamadık. Daha sonraTüketici Mahkemesinde dava açtık. Dosya şu an ön inceleme safhasında bulunuyor. Ben genel olarak paket tur sözleşmeleri usul uygulama ve esasları hakkındaki yönetmelik üzerinden gitmeye çalıştım, konuyla ilgili bir Yargıtay kararı bulamadım.