Konu: Dile saygı
Mesajı Okuyun
Old 19-06-2006, 23:30   #19
GURAY SERIMOZU

Iyi aksamlar Sayin Aydin ;

Malumunuz bati dillerinden olsun arapça farçadan olsun dilimize giren her sozcugu turçelestirmekte dilimiz kifayetsiz kaldigi dusuncesinde hepimizin en azindan su an hem fikir oldugunu kanisindayim.

Cani sikilan yada aksini hararetle savunan kendini etimolojik sozluklere vursun eglenerek çok seyler ogreneceginde eminim.

Simdi acaba oz turkçe bizim kullandigimiz mi ? kullanmayi dusundugumuz mu ? Yoksa geldigimiz yerde kalanlarin kullandiklari mi ? Yada bizimki eregimize Anadolu oz turkçesi mi diyelim ?

Bazi mesleklere has terimler ve jargonlari unutmayalim ki bunlarda bu sonucular tarafindan meslekleri geregi kullanilamaya devam edilmekte ve edilecektir. Dil yaptim bitti diyerek olmuyor yerlesmiyor.

Fransizca lisani latince kokenli olsa dahi pekâla hukuk terimlerini yada tip terimlerini her fransizca konusan anliyor gibi bir dogru da yoktur. Bunu mektebi sultani mezunu oglunuzda size teyid edecektir.Öz turkçe ogrensin kaygisindan çok, bilmeyenler için bu okulda, butun fen dersleri fransizcadir, malûm diger kaygilar neticesinde çocuklarini, sayet « kadayif » mertebesine ulasmadiginiklarini farz edersek, devlet okullari alti sene iken minimum sekiz senelik ogretim veren boyle bir okulda okutma çabasini yasiyan aileler nezdinde bu « eskinin » nadide okulunuda saygi ile analim demenin yeridir.

Simdi konuya tekrar geri donelim.Bu terimleri sozcukleri de anmamayanlara da gerektiginde ornekleme ile olsun sag kulagi sol elle gosterir gibi olsun « halk agzi ile » diyerek olsun anlatilmakta soyle denir seklinde izah edilse de meslekdaslar arasinda kolayina kacarak kullanimina aynen devam edilmektedir. Isteyen istedigi gibi anlatsin yeterki anlatsin digeride sordugunda anlasin. ASGARI – asgari degil- PAYDADA BULUSULUNSUN. Zamanla bu nevi sozcukler de turkçelesecektir umuduyla bu konuyu kapatiyorum.

« Ve fakat » bu iki kelimeyi yanyana degerli Devletler Genel Hukuku Profesoru Sevin Toluner çok sik getirirdi, sizin « Günümüz Türkiye'sinde,azınlıktan bahsetmek de bence doğru değildir.» sozune girelim. Ah nerde, kesinlikle haklisiniz diyemeyecegim azaliyorlar ama daha hâla varlar bitmediler.

Mevzuattan pekala « Rumlar ,Çerkezler , Gürcüler,Lazlar,Boşnaklar,Kürtler,Ahbazlar, Ermeniler , Yahudiler , Romanlar, ve ülkemde yaşayıpta kendilerini Türk soylu olarak kabul etmeyen herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır » gibi bir çikarima siz varabilirsiniz de acaba onlara da sordunuz mu oylelermiymis?

Ulkemiz, beyan buyurdugunuz gibi hepimizin olmalidir ama mevzuatla tatbikat nereye kadar izin veriyor bu guzel dusunceye?

Osmanli Imparatorlugu’ndaki pasalari bir yana koyar isek ben hiç ermeni asilli, rum asilli roman asilli general, yuzbasi duymadim hakikaten merak ediyorum devlet yonetiminde kim nereye kadar gelebiliyor senelerce Hukukçuluk meslegini icra buyurmussunuz avukatliktan oteye kaç tanesi geçebildi ? Hakikatten mesela savci var mi savci ?, (aci var mi aci gibi oldu ama..) , geçen var ise de nasil geçti? Gordunuz mu ? Sordunuz mu ? Is burada buna da aksi yasal duzenleme olmamasina ragmen diyelim.

Isminizden cisminizden bir yerden rahatsizlik veriliyor ornegin iyisi kendim, uzun suredir Belçika vatandasi olarak yasadigim bu ulkede senelerce yuksek sayida insana istihdam imkani yaratmis birisi olarak ismim ve soyadimdan, dolayisi ile dinimden dolayi yasalarda aksine duzenleme olmasa dahi her an kendini bilir yada bilmez kurum ve kisilerce oz kimligim bana ve benim gibilere, bunayincaya kadar unutmak niyetinde olmayacagim bu sonuncu, hatirlatilabilmektedir
”Titreyip kendimize gelmemize” vesile olmaktan baska art niyetleri olmayan bu sonunculara bu eylemlerini gerçeklestirmek için verdigim zahmetlerden ozur diler ve gosterdikleri ustun gayret ve çabalardan oturu bu sanal alemde kendilerine tesekkur ederim ( Bunu da turkçe yaptim ama o da onlarin derdi olsun merak etsinler ogrensinler bir lisan bir insan )

Toplayip geri geliyorum konuya eh bu da « essekten dusen » siz olmayinca, yasinizin verdigi buyuklukten dolayi bagislamanizi rica ederim « uzaktan ahkam kesmekle » bitmiyor.

Illaki akil yasta olmasa dahi yasça buyuge saygida kusur etmemek kaygisindan bu sefer biraz ciddi olmaya çalistim.

Bu konuda son cumleydi.

Hosçakalin,