Mesajı Okuyun
Old 30-10-2015, 10:44   #5
AvukatHakan

Alıntı:
Yazan gaius
Merhaba sayın meslektaşlarım,

Yıllardır bağlı (ücretli) avukat olarak çalışıyorum ve İstanbul'da gider ortağı olarak bir yazıhanede kendime oda tutarak, serbest avukatlık yoluyla geçimimi sağlamaya çalışmayı planlıyorum.

Serbest avukat olarak çalışmaya başlarken hangi işlemleri yapmam gerekiyor? Baro, vergi dairesi ve diğer kurumlar nezdinde neler yapılmalı?

Başlangıçtaki ve düzenli zorunlu masraflarım (mesela ödemem gereken vergiler, primler) nelerdir, ne kadardır?

Çevresi olmayan ve serbest çalışmaya yeni başlayan bir avukata ipuçları vermek isterseniz bunları da belirtirseniz sevinirim.

Forumda bu konuda bazı başlıklar var ama hepsi çok eski olduğundan güncel bir başlığın benzer durumdaki meslektaşlarıma yararlı olacağına inanıyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 ay oldu benim açalı. Önce bir yer lazım. Kira sözleşmesi ile muhasebeciniz varsa tanıdık, o vergi açılışı için başvuru yapıyor ve gelip vergi dairesinden açılış için büroya gelip usulen işlem yapıyorlar.

Ben 3 sene sigortalı olarak bir avukatın yanında çalıştım ama 2 aydır kendi vergi açılışım var. Şu an elimde özel bir dosya yok hali ile. CMK ile idare ediyorum. Gitmediyseniz CMK seminerine gidin. İlk 2-3 ay CMK'dan iş gelir. Adli yardıma başvurun. Kadın Hakları Semineri'ne gittiğiniz zaman aile hukuku dosyaları da alabilirsiniz adli yardımdan.

Onun dışında 3 ayda bir stopaj ve her ay KDV var ama tek olduğum için az miktarlar. Onun dışında vergi açılışınız olduktan ve vergi levhanız çıktıktan sonra adliyelerden temin edebileceğiniz serbest meslek makbuzunu noterde onaylatmanız gerekecek. CMK için makbuz keserken o makbuzları keseceksiniz. CMK paraları 2-3 ay içinde yatıyormuş. Ben ilk makbuzumu 15 gün önce kestim bakalım Ben zaten ofise hiç uğramıyorum. CMK ile idare ediyorum şu an. Özel dosya da olur inşallah zamanla. Ofisin elektriğini bile bağlatamadım daha Mobilya aldım sadece.

Şu an için aklıma gelenler bunlar.

Kolay gelsin,

Hayırlı ve hayırlısı olsun.