Mesajı Okuyun
Old 14-12-2012, 15:41   #1
Meral83

Varsayılan Müşterek Banka Hesabı

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkil M ile ağabeyi A bir bankada müşterek yatırım hesabı açıyorlar. Her ikisi de bu hesaptan ayrı ayrı para çekme yetkisine sahiptir. Fakat M ile A bu hesabı ortak para biriktirmek için açıyorlar ve ayrıca ikisinin de ortağı oldukları şirketleri var. Biriken para yatırım hesabı olduğundan Fona dönüşüyor, bu nedenle müvekkil takibini yapamıyor. Fakat Hesap açıldıktan 2 yıl sonra müvekkil M hesabı kontrol ediyor ve hesaptaki paraların sıfıra çıktığını ve yatırılan paraların devamlı olarak A tarafından çekildiğini öğreniyor.
Benim bildiğim kadarıyla ortak hesaptan, her iki ortak da eşit hak sahibi ve Yargıtay Kararlarına göre de parayı çeken hakkından fazla çektiği para üzerinden diğer hesap sahibine karşı borçlu konuma düşüyor. Şimdi benim bu durumda ne yapmam gerekir: Ben öncelikli olarak A tarafından çekilen tüm paraların toplanarak, Müvekkilin çektiği paraların da toplanarak birbirinden çıkartılmak suretiyle kalan paranın ikiye bölünerek A'dan talep edilebilmesi için delil tespiti yoluna gitmeyi düşünüyorum ve ardından çıkan rakam üzerinden de alacak davası açmayı düşünüyorum. Bu konularda tecrübesi olan meslektaşlarım acaba bu gibi konularda nasıl yol izliyor?
Cevaplarınızı bekliyorum...

Saygılarımla...