Mesajı Okuyun
Old 31-05-2011, 16:11   #1
praeses

Varsayılan İtirazın Kaldırılması Davasında Kesin Süreye Uyulmaması

Meslektaşlarım, iyi çalışmalar.

Haciz ve tahliye yoluyla icra takibine müvekkilin itirazı üzerine itirazın kaldırılması ve tahliye davası açılıyor. Müvekkilin iddiası, ödeme yaptığına ilişkin elinde birkaç ayrı ibraname bulunduğu. Fakat dosyaya sunabilmem için bana getirmesini/göndermesini istememe rağmen, babasının çok ağır rahatsızlığı sebebiyle, bakacak kimsesi olmadığından babasına bakmak için köye gittiğinden, ibranameleri bana ulaştıramadı. Duruşma günü hakim bey süre verdi, fakat bu süre içerisinde müvekkilin babası ameliyat oldu ve ibranameler yine ibraz edilemedi. Ardından hakim bey kesin süre verdi, buna da uyulamadı ve davanın kabulüne karar verildi. Kararın ardından müvekkili aradığımda babasının cenazesinde olduğunu beyan etti. Şu durumda tahliye çok zor olacak ve kesin süre de babasının ölümü nedeniyle kaçırılmış fakat ben müvekkile ancak karardan sonra ulaşabildiğimden bunu geç öğrendim. şimdi sorum şu: İİK madde 52 gibi "borçlunun ailesinden birinin ölümü hali"nden temyizde yararlanabileceğimiz bir yol var mı? Çünkü ben her ne kadar köyde telefon çekmediğinden müvekkile ulaşamışsam da kesin süre bu sebeple ihlal edilmiş. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin