Mesajı Okuyun
Old 21-05-2008, 13:15   #1
Av.Mail Rüstem

Varsayılan görevsizlik, gönderme, yetkisizlik çorbası ve açılmamış sayılmasına karar verilmesi

Değerli meslektaşlarım,
2 sene önce açtığımız bir ticari davamızda "davanın açılmamış sayılmasına karar verilmesi" kabusu ile karşı karşıyayız. İçinde bulunduğumuz durumu yansıtan bir içtihat bulamadım. Kararın Yargıtay'dan dönmesi umudu taşıyorum. Aksi takdirde vaziyetin müvekkile izahı kabil değil. Durum şöyle:
İlçe Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığımız "ticari nitelikli" davamızda, davalı yan ne ilk itiraz süresinde ne de davanın devamında hiçbir surette "işbölümü itirazı"nda bulunmadı. Mahkeme de delilleri topladı, dosyayı bilirkişiye sevk etti, lehimizdeki bilirkişi raporu dosyaya girdi. Bilirkişi raporunun dosyaya sunulmasını müteakip ilk celsede hakim bey "ben bu dosyayla uğraşamayacağım, mahkememiz görev hususunu yargılamanın her aşamasında göz önünde bulundurabilir, dosyayı görevsizlikle il asliye ticaret mahkemesi'ne gönderiyorum" dedi ve hüküm fıkrasında "dosyanın GÖREVSİZLİK nedeniyle ... Asliye Ticaret Mahkemesi'ne gönderilmesine; VEKALET ÜCRETİ VE YARGILAMA GİDERLERİNE" hükmetti. Vekalet ücreti ve yargılama giderlerini de kapsayan bu karar tipik bir görevsizlik kararı. Ancak yerinde ve hukuki değil zira bahse konu Asliye Hukuk Mahkemesinin yetki bölgesinde mukim davalımız için mahkeme açtığımız davayı zaten asliye ticaret sıfatıyla görmekteydi. Mahkemece sadece "işbölümü nedeniyle gönderme" kararı verilebilirdi, ancak somut olayda bu da mümkün değildi zira taraf vekillerinin ağzından işbölümü lafı dahi çıkmadı.
Bu karar biz hazır iken tarafımıza tefhim edildi, sonrasında tarafımıza tebliğ edildi, sonrasında biz 10 gün içinde gönderme (tahrik) dilekçemizi sunduk.
Peki, bu yanlış kararı niçin temyiz etmedik: malum sebeplerden... Bu safhada temyizde 1 sene kaybetmek istemedik vs.
İl Asliye Ticaret Mahkemesi ilk celsede davanın açılmamış sayılmasına karar verdi. Hüküm fıkrası aynen şöyle; "İlçe Asliye Hukuk Mahkemesince verilen görevsizlik, gönderme, yetkisizlik vb. kararı; mahkemesi ne derse desin işbölümü nedeniyle gönderme hükmündedir, davacı yan tarafından tefhimden itibaren 10 gün içinde başvurmuş olmak gerekirken bu yapılmadığından davanın açılmamış sayılmasına..."
Buyurun bakalım... Bu rezaleti müvekkilinize nasıl izah edersiniz. Devletin bir mahkemesi "görevsizlik" diyecek diğer mahkemesi "mahkeme ne derse desin" diyecek...
Sayın meslektaşlarım, şu an bu kararı (açılmamış sayılmasına ilişikin kararı) tebliğ almadık, bilahere tebellüğ ederek temyiz edeceğiz. Bu konuda ilgilerinizi önemle rica ediyorum.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.