Mesajı Okuyun
Old 07-05-2012, 14:35   #21
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
sayın meslektaşım İzmir kadın hakları komisyon üyesiyim ve merkezde nöbetçi olduğum gün adli yardım kanallı açılmış bir boşanma davasının tarafı olan kadın merkezimize geldi ve boşanmak istediği eşinden hamile olduğunu bu çocuğu istemediğini zaten bakacak durumunun olmadığını bilerek ve isteyerek hamile kalmadığını beyan etti . MK gereğince evlilik için bir hamilelik olması sebebi ile tabişkide eşin rızası gerekiyor ancak bayanın gerek eşinden gördüğü şiddet gerek yaşam koşulları gerekse bu bebeği istememesi gibi sebepleri harmanlayarak bir dilekçe hazırladım ve savcı beye gittim durumu izah ede ede , ısrarımı dayata dayata yer yer tartışarak yer yer münakaşa ederek elime kürtaj kararımı aldım; dilekçenin sonunada savcı beyin imzası altında oda ve dahiliye numarasını eklettirdim ki ilgili sağlık kuruluşunda herhangi bir sorun çıkarsa savcı beye telefonla irtibat kurulabilinsin dedim savcı "hay hay" dedi ve kızımız üzücüde olsa onun adına sevindiricide olsa bebeğini kürtajla eşinin rızasına gerek kalmaksızın aldırdı..bilgilerinize sunarım..kolay gelsin..

Eşinden şiddet görmesi ve istemeyerek hamile kalması müvekkilinizin tek taraflı beyanı olduğu gibi doğru olmama ihtimalide vardır. Savcının vermiş olduğu karar dehşet verici.

O halde Sayın Savcımız şöyle bir olayda da tedbir kararı vermeli .
Koca karısından kendisini aldattığı iddiasıyla boşanmaya karar veriyor ve vekilliğini üstlenmeniz için size başvuruyor. BEYANINA göre kendisi istemeden eşi hamile kalıyor, kendisini aldatan bu kadından bir bebeği olsun istemiyor. Sizden savcılığa başvurup kadının evlilik içi gebeliğinin zorla sonlandırılması için tedbir kararı almanızı istiyor ve sizde yapıyorsunuz bunu. Savcılığın tedbir kararıyla kadın yakalanıp gebeliği tedbir kararıyla sonlandırılıyor

Bu beyanları harmanladığınız dilekçenizin ve tedbir kararının kanuni dayanağını merak ettim açıkcası. Helede bu tedbir kararını bir Savcının verebilmesini gerektirecek usul hükümlerini daha çok merak ettim.