Mesajı Okuyun
Old 03-01-2013, 16:53   #13
efekankaptan

Alıntı:
Yazan Rıdvan Ergün
TCK Madde 24: Kanunun hükmünü yerine getiren kimseye ceza verilmez.

Sayın Rıdvan Ergün benim kanun hükmünün yerine getirilmesine bir diyeceğim yok. Gerekli durumlarda haciz yapılacaktır, yapılmalıdır. Hatta ben de yapıyorum. Konuya farklı bir bakış açısı getirmek ve bunun tartışılmasını sağlamak istedim öncelikle bunu belirteyim. Bu konudaki şahsi kanaatim ise işkencenin oluşacağı yönündedir. Benim bahsettiğim sürekli olarak sistematik bir şekilde borçluyu yıldırma politikası ile maksat mahalleye, ele güne rezil olsun diyerek, sadece rahatsız etmek amacıyla gidilen hacizlerden bahsediyorum. Bir ortam hayal edin her gün aynı avukat icra memurunu almış ve gelmiş her odaya giriyor, çekmecelere kadar açıyor. Burada dikkat etmemiz gereken bu hareketin her gün yapılıyor olması. Sistematik olarak yapılan bu hareketlerin tipikliğe uygun olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde emniyete getirmek ve sorgulamak da Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu, Yakalama Gözaltı ve İfade Yönetmeliği en önemlisi de CMK kriterlerine uygundur. Ancak aynı polis bu yetkisini kullanırken ruhsal yönden (bakın cebirden dayaktan ve sair darptan bahsetmiyorum sadece psikolojik etki...)şüpheliyi baskı altına alıyor ise kanun tipine uygundur cezalandırılsın diyen bir avukatlar, iş hacze gelince psikolojik baskı İcra ve İflas Kanunu'nun doğasında vardır diyoruz. E o zaman CMK doğasında da YGİY'de PVSK'da da ruhsal baskı vardır diyelim... Dediğim gibi haciz tazyik etkisi doğurması için konulan bir hukuki müessese değildir, tazyik için bunu kullanıyorsak yetkisini aşan kolluktan bir farkımız kalmaz diyorum. Sonuçta avukatlar olarak siyah cüppe giyiyor ve adaleti savunuyorsak sadece müvekkil açısından değil hukuk düzeni açısından hareket etmeliyiz... Saygılarımla