Mesajı Okuyun
Old 15-10-2008, 13:56   #23
Av.Cengiz Aladağ

En sevdiğim yemeğin tarifi:
- Balıkçı Mehmet'e telefon edilir, gidildiğinde 2 kilo kraça hazır bulunur.
- Hızla eve gidilir, önce buzdolabında yeterli buz olup olmadığı kontrol edilir; yoksa buzdolabının buzdolabı olma niteliği sorgulanarak buz torbaları doldurulup yerleştirilir. Balıklar yıkanıp, dolaba atılır.
- Önceden alınmış, eksikleri de balıkçının yanındaki kazıkçı manavdan tamamlanmış salata malzemeleri (aşağıda listelenmiştir) ortaya çıkarılır.
- Yemeğe eşlik edecek arkadaşlardan biri kızımla kudururken, diğeri mutfakta bana yardım eder. Bu yardım genellikle, birer tek rakı hazırlanması, salata malzemelerinin yıkananlarından bir kısmının küçük bir tabağa aktarılıp limonlanması ve ayaküstü sohbet şeklinde olur.
- Tarafımdan yapılan salatanın benzerine henüz hiç bir restaurantta rastlanmamış olup, büyük (gerçekten büyük=60 cm çaplı) 2 ayrı salata tabağına (tabak irisi de denebilir) yapılmaktadır. Salatada kullandığım malzemeler, bazen 1-2 eksik ya da fazla olmakla birlikte genellikle aşağıdakilerdir:
1- Göbek marul
2- Kıvırcık marul
3- Kırmızı marul (Lactuca sativa crispa)

4- Endivyen (Cichorium endivia crispa)

5- Roka
6- Kırmızı lahana
7- Dereotu
8- Reyhan

9- Taze nane
10- Maydanoz
11- Salatalık
12- Domates
13- Kırmızı turp
14- Limon
15- Taze soğan (bazen)

- Salata malzemeleri genellikle maydanoz, dereoyu, roka gibi ayaküstü içilen rakıya eşlik edebilecek olanlardan başlanarak, tek rakıların sayısı ve sohbete göre 40-60 dakikada (kısaca, ayakta durmaktan belim ağrıyıncaya dek) özenle yıkanır. Eşime göre, kente içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranının az oluşunda benim payım oldukça fazladır.
- Yıkanan tüm salata malzemeleri (limon hariç) tepsi içinde üzerine gazete serilmiş masaya taşınır; bu arada biten rakı yenilenir. Kesme tahtası bile alındığı halde bıçak unutulduğundan mutfağa bir kez daha gidilir. Nihayet salatanın yıkama sonrası işlemlerine başlanır.
- Bu arada eşim mutfağı devralarak, önce benim dağıttıklarımı yerleştirir, balığı un-tuz-mısır unu koyduğu bir poşete koyup karıştırır, bu arada tavadaki yağ kızmaktadır. Gerisini bilmiyorum; tek bildiğim, ben salatayı bitirene kadar kraçaların çıtır çıtır kızardığı.
- Salata malzemelerinin doğranmasına göbek maruldan başlanır. Göbek, büyüklüğüne göre 6 ya da 8'e bölünerek her tabağa (yukarıda sözedilen tabak irisi) 3-4 parçası, iç kısmı yukarı gelecek şekilde konulur.
- Kıvırcık ve kırmızı marul çok küçük olmayacak şekilde kesilerek her iki tabağa da serpilir.
- Aynı şekilde (aşağıdakiler hariç) diğer tüm malzemeler, olabildiğince iri doğranarak tabağa her malzeme bir tabaka oluşturacak şekilde serpilir. Bittiğinde salatanın kat-kat olmasına dikkat edilir. Rokanın irileri de salataya doğranır; küçükleri ayrı bir tabağa alınır. Bu ayrı tabağa biraz maydanoz ve dereotu da ayrılır. En son maydanoz ve dereotu doğranır ve serpilir.
- Salatalık, boydan ikiye, sonra yine boydan ikiye bölünür, uzun çubuklar haline getirilip tabakların yanlarına uçları ortaya ve kenara gelecek şekilde konulur.
- Turplar isteğe göre yuvarlak ya da küp kesilip, salatalıkların arasına dizilir.
- Domatesler de iri doğranıp, salatalıkların arasına dizilir.
- Limonlar sıkılıp, içine tuz ve zeytinyağı eklenip, karıştırılır. Salata tabaklarına hafif tuz atılarak, hazırlanmış limon-yağ karışımı dökülür.
- Bu arada eşimin pişirdiği balıklar da geldiğinden, rakılar tazelenip yemeğe başlanır.
- "4 kişi böyle iki büyük tabak salatayı nasıl bitirecek?" diyenlere hayretle bakılır.
Afiyet olsun.