Mesajı Okuyun
Old 22-04-2009, 18:40   #1
erturkerdal

Varsayılan Esas dosya içine giren icra dosyasının kaybolması

Arkadaşlar herkese merbaha,

Ben 9 ay önce göreve başlayan bir zabıt katibiyim. İcra Hukuk Mahkememizin bir dosyasında yüksek değerli (30 milyon TL) kıymet takdirine itiraz davasında dosyamız içerisinde olan talimat icra dosyası kayboldu. Kaybolma şekli de şu şekilde, icra müdürü dosyayı tutanakla mübaşire teslim etmiş, akabinde 7-8 bilirkişi ile keşfe gittik ve keşif sonrası müşterek rapor hazırlamak için dosyayı bilirkişinin birisine, tutunak ile teslim ettim. Daha sonra mübaşirin söylediğine göre dosya bilirkişiden eksik gelmiş fakat bu konu öylece kalıyor, taki dosya karara çıkacağı zaman durumu hakimin farketmesi üzerine dosya incelemeye alınarak yeni bir duruşma günü veriliyor. Ve doğal olarak kalem personeli olarak hakkımızda hem idari hem de adli yönden soruşturma başlatıldı.

İşin tuhaf yanı talimat icra dosyasının yanında, icra müdürlüğü'ne ait olan esas icra dosyasnını da kaybolması.

1) Alacaklı vekili dosyanın fotokopisini aldığı için onaylatıp dosyayı ihya etmiştir. Bu şekilde hakim hüküm verebilir mi? Alacaklı şirketin bir zararı söz konusu mudur?

2) İdari savunmamı yaparken avukat tutabilir miyim?

3) 'Görevi İhmal' suçunun unsurları sizce oluşmuş mudur? Zira dosya ihya edilmiş ve bir zarar söz konusu değildir.

4) İfadelerimiz alınırken soruşturmanın genişletilmesini talep edeceğim. Soruşturmaya, bilirkişilerin ve taraf vekillerinin de eklenilmesini, onların da bilgisinin alınmasını isteyeceğim. Bir faydası olur mu?

Not: Daha önceden benzer başlıklarla açılmış konuları da inceledim. Oralarda geçmeyen soruları sormaya çalıştım. Yukarıdaki hususlarda şahsımı bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.