Mesajı Okuyun
Old 19-02-2012, 15:06   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Peki yasal olmamasına rağmen yapılıyor mudur derseniz, onu ben bilemem neticede GSM şirketinde çalışmıyorum. Ama yapılma ihtimali üzerinde tahmin yürütmem gerekirse, hayır bence yapılmıyordur. Hergün yüzbinlerce kişinin telefon konuşmalarının -hem de yasalara aykırı şekilde- kayıt altına alınması için ne makul bir sebep görebiliyorum, ne de teknik olarak bu işin altında kalkacak alt yapının kurulmasına külliyatlı miktarda para harcanması için ticari bir çıkar düşünebiliyorum.

Bu kayıt altyapısının GSM şirketlerince değil de Devletimizin ilgili birimlerinde kurulan alt yapı üzerinden yapıldığını bu konuda uzman olan birisinden duymuştum. Bu alt yapının malum güvenlik gerekçeleriyle Türkiye'de (bugün itibariyle) yaklaşık 10 yıldır olduğunu şaşırarak öğrenmiştim. Dünyada o tarihlerde hem de çok az sayıda ülkede bu alt yapının olduğunu söylemişlerdi. Tabi ki bu konu yaklaşık 7-8 yıl önce konuşulmuştu, şimdi bir çok ülkede vardır muhakkak.

Ben de kayıt altına alındığını ve ihtiyaç oldukça geriye doğru taranarak verilere ulaşılabildiğine inananlardanım.