Mesajı Okuyun
Old 12-11-2010, 14:04   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
...Bu sebeple sizin neden tüketici mahkemesinde dava açtığınızı anlayamadım...

4077 S.K. m.3: "Bu Kanunun uygulamasında:...Mal: Alış-verişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları,...Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi,...ifade eder."
m.23: "Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak çıkacak her türlü ihtilaflara tüketici mahkemelerinde bakılır..."

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
...müvekkilinize vaad edilen dairenin arsa sahibi tarafından başkasına satılıp devredildiğini belirtmişsiniz...
Sayın Fırat_34'ün anlatımından müvekkiline satışı vaad edilen dairenin dışındaki dairelerin satış ve tapu devirlerinin yapılmış olduğu gibi bir anlam çıkıyor sanki. Onlara devir yapılırken neden bu taleplerde bulunulmadı diye soruyor gibi (ya da ben o şekilde anladım ).

Alıntı:
Yazan Fırat_34
Müvekkilim resmi şekil şartına uygun gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile müteahhitten kaba olarak daire satın alıyor...
Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde müteahhidin kendisine düşen dairelerden birini müvekkilinize satışını vaadi "alacağın temliki"dir. Müteahhit, arsa sahiplerinden olan bu (gayrimenkulün kendisine devri yönündeki) alacağını, 3. şahıs müvekkilinize devretmiştir. Bu sebeple öncelikle bu işlem resmi şekil şartına bağlı değildir; yazılı şekilde yapılması yeterlidir.

Alıntı:
Yazan Fırat_34
Ancak incelediğim kararlarda eksikliğin giderilmesi şartı ile tescil öngörülmekte
Alacağın temliki konusunun özelliğinden mütevellittir.

Bir yol: Taraflar arasında akdedilen kat karşılığı inşaat sözleşmesinde müvekkilinize satışı vaad edilen bağımsız bölüm numarası ile belirtilmiş ve bu numaralı yer, inşaatın tamamlanması aşamalarında, inşaatın belli bir seviyesinden sonra müteaahhide devredilecek yerlerden biri ise bu durumdan mütevellit eksik işleri tamamlamak gibi bir yükümünüz olmadığını ileri sürebilirsiniz. Örn: inşaatta 5 no'lu bağımsız bölüm müteahhide ait olacaktır... inşaatın su basman seviyesi tamamlandığında müteahhit 5 no'lu daireyi almaya hak kazanacaktır...müvekkilinize satışı vaad edilen de 5 no'lu dairedir...gibi.

Saygılar...