Mesajı Okuyun
Old 02-05-2007, 07:13   #3
Viyola

Çok incesiniz Yeliz Hanım,öncelikle teşekkürler.

Bu konuda birkaç gündür araştırma yapıyorum.Anonim şirket genel kurul kararlarına karşı TTK nın 381. maddesindeki koşulların varlığı halinde iptal davası açılabiliyor.

Madde 381;"Aşağıda yazılı kimseler, kanun veya esas mukavele hükümlerine ve bilhassa afaki iyiniyet esaslarına aykırı olan umumi hetey kararları aleyhine, tarihlerinden itibaren üç ay içinde şirket merkezinin bulunduğu yerdeki mahkemeye müracaatla iptal davası açabilirler."demekte.

Şimdi, yargılama neticesinde genel kurul kararları ya iptal edilecek yada edilmeyecek.Şayet genel kurul kararları iptal edilirse iptal edilen bu genel kurulda seçilmiş olan üyelerce alınmış pek çok yönetim kurulu kararı var.

Yargıtay 11.HD 79/913 E. ve 79/925 K.sayılı kararında demekteki;
...Yönetim kurulu kararlarına karşı ortakların dava hakkı TTK da kabul edilmemiştir. Anonim ortaklığın iç ilişkisine ait bulunan yönetim kurulu kararına karşı ortak ilgili genel kurula itiraz edebilir ve genel kurul kararına karşı da TTK nın 381. maddesindeki koşulların varlığı halinde iptal davası açılabilir.

Benim bu karardan anladığım, yönetim kurulu kararlarının geçerliliğini koruyacağı.

Değerli bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar