Mesajı Okuyun
Old 25-12-2008, 01:07   #1
SINIRSIZ

Varsayılan işe iade de 4 aylık ücret

Merhabalar..
İşe iade kararı alan bir işçi müvekkilim için, işe başlamak üzere işverene müracaatta bulunduk. İşverende müvekkilimi işe davet etti. Fakat müvekkilim işe başlamadı. Çünkü aslında işten çıkarıldıktan 6 ay sonra başka bir işe girmişti ve yeni işinden memnundu. Eski işverenin kendisini kabul etmeyeceği umuduyla başvuru yapmamı istemişti benden. Müvekkilin veya genel olarak söyleyeyim işçilerin işten çıkarıldıktan sonra dava sürecinde belki bir yılı aşkın süre işsiz kalması beklenemeyeceğine göre ve benim müvekkilimin örneğinde olduğu gibi 6 ay haksız yere işsiz kalmasına eski işveren sebep olduğuna göre,müvekkilimin-işçi- işe başlamasa dahi 4 aylık ücretini alması gerekmez mi ?

Mahkeme 'işe iade için yasal sürede başvurması halinde hak kazanılacak olan 4 aylık ücret ve diğer hakların ödenmesine' şeklinde karar verdi.yani kararda sadece başvurması diyor işe başlaması demiyor.Fakat yine de emin olamadım. Müracaatımız var yasal süre içerisinde fakat müvekkil iş başı yapmadı.Bu durumda 4 aylık ücrete müvekkilim hak kazanmış mıdır ? Takibimi bu doğrultuda mı yapmalıyım ? Bu yönlü bir yargıtay kararı varsa, paylaşılmasını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler..