Mesajı Okuyun
Old 13-01-2011, 03:10   #1
Konuk

Varsayılan Anomalili doğan bebek için tazminat

Merhaba,
Şu anda 5 yaşında olan doğuştan 10 un üzerinde sakatlığa sahip bir oğlum var. Sizlere danışmak istediğim konuyu anlatmadan önce durumumu biraz özetlemek istiyorum.
2005 şubat ayında eşimin hamile olduğunu öğrenir öğrenmez bir kadın doğum uzmanından özel muayenehanesine randevu alarak gittik. Eşimle aramızda kan uyuşmazlığı olduğu ve sakat bir çocuk sahibi olmaktan endişemiz olduğunu belirttik. 9 ay süren rutin muayenelerde ve hastanede yaptırılan kontrolde her şey gayet iyi sağlıklı bir çocuğunuz olacak diye bizi uğurladılar.
Sonunda eşim doğum yaptı ve bizim sıkıntılarımız başladı.

Çocuğumda bulunan sakatlıklar :
Yüksek tip anal atrezi (Kapalı makat), Rektovezikal fistül (makat olmadığı için kalın bağırsağı mesanesi ile birleşik), Veziko üretral reflü 3°(idrarın böbreğe geri kaçması), sağ el 6 parmak, sol kol Radius yokluğu(Dirsek ile bileği arasındaki ön kol kemiği yok), sol 4 parmak başparmağı yok, sol kulak anomalisi Helix, Omurgasında eğiklik (skolyoz), omurgada çoklu kemik anomalisi boyundan kuyruk sokumuna kadar yapışık ve bozuk şekillerde omurlar, hipospadias, v.s bir kaç ufak anomali daha.
Çocuğum doğumdan 12 saat sonra ameliyat edilerek bağırsağı kolostomi yapılarak dışarı açıldı ve bir sene kadar büyük abdestini burdan yaptı. 1 yaşında makat açılıp kolostomisi kapatıldı. Reflüsü onarılıp böbrekleri zarar vermesi engellendi. Sol elinde işaret parmağı alınarak başparmak yapıldı. Sol kolu biraz uzatıldı.Sol eli 180 drece ters duruyordu ameliyatla biraz düzeltildi. defalarca üre ve idrar yolu enf tedavisi gördü.
Ayrıca beyinde septum pellisidum yokluğu ve birkaçtane daha yapısal anomali var fakat zeka gerliği yok.
Bütün bu tedavi sürecinde Doğum doktorunun hiç bir katkısı olmadı. Hatta bizi sevk ettikleri araştırma hastanesinde yukarıda saydığım anomalilerden elleri ve makatındaki anomalilerden başka bir rahatsızlık tespit edemediler. Diğer anomaliler ve tedavilerin hepsini kendi imkanlarımızla özel hastanede ve üniversite hastanesinde yaptırdık.
Özetlersem çocuğum yaklaşık 300 gün hastanede yatarak tedavi oldu ve aralıklı olarak 13 tane ameliyat yapıldı.
kendim ve eşim özel bir firmada çalışıyoruz Güvencemiz SSK. Eşim oğlumun sakat doğması sebebitle 2 yıl ücretsiz izin kullandı. kendim ise 1 yıl boyunca haftada en az 2 yada 3 gün izin kullanmak zorunda kaldım. Bir yaşına kadar bakımı çok ağırdı.Oğlum hala büyük abdestini kontrollü olarak yapamamaktadır. sol elini kullanamıyor bütün ihtiyaçlarını tek eliyle yapmak zorunda. ayrıca omurgasındaki eğiklik ve anomalilerden dolayı her an kambur olma riski var.
Eşim ve ben bu mücadeleyi verirken bir çok doktora oğlumuzun bu sakatlıklarının doğum öncesi tespit edilip edilemeyeceğini sorduk, bazılarıda kendileri bize sordu kadın doğum uzmanınız doktor bunları niye görmedi diye.
Danıştığımız bazı kadın doğum uzmanı doktorlar ultrasonla muayene yapıyorsa bu sakatlıklardan en az birini görmesi lazım dedi.
Oğlumun 1 yaşında kolostomi kapatma ameliyatından sonra çok ızdırabı vardı daha doğrusu hastanede hayatta kalma mücadelesi veriyordu ve bizde bu doktora dava açmaya karar verdik. Hep sineye çekiyorduk art niyeti olmadığı için doktorun hatası olmadığını düşünüyordum ama aslında burda bi ihmal vardı. Bu sebeple doktor ve çalıştığı devlet hastanesine 260milyar maddi 30 milyar manevi tazminat davası açtık.
Açtığımız dava kabul edildi. Dava dilekçemizin özeti doktorun ihmali ve özen eksikliği nedeniyle anomalili bir çocuğun dünyaya gelmesi ve aileyi bilgilendirmemesi nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebidir. Hakim gittiğimiz hastanenelerdeki ve doktordaki belgeleri topladıktan sonra dosyayı adli tıp kurumu başkanlığına göndererek çocuğun sakatlık derecesinin kaç olduğu, doktorun bu anomalileri doğum öncesi tespit etmesinin mümkün olup olmadığı, doktorun varsa hatasının oranının kaç olduğu nu istedi. Dosya ile birlikte bizde gittik oğlumu kabaca muayene ettiler 5 dk kadar. Aradan 1 yıl geçti elinin röntgeni ve doktorun usg çıktılarını istediler. Eksiklikleri giderdikten 1 yıl sonra rapor çıktı. Raporda ‘’konuyla ilgili bir kadın doğum uzmanının üniversiteden ihtisas kuruluna davet edildiği kendisine danışılarak karar verildiği dosyada belirtilen sakatlıkların tespit edilmesi halinde bile yaşamla bağdaşmayan anomaliler olmadığı için gebeliği tahliye endikasyonuna gerek olmadığı, kolundaki olmayan kemiğin görülmemesinin doktor için bir eksiklik olduğu'' şeklindeydi.
Rapor çıktıktan sonra davamıza bakan mahkemenin hakimi yargıtaya atandı yerine gelen hakime adli tıp kurumunu raporuna itiraz ettiğimizi bildirdik. Hakim taraflara da cevap vermeleri için süre vererek dava yı ileri bir tarihe erteledi. Biz itiraz dilekçemizi yazdık ‘’Adli tıp kurumunun verdiği raporunun davamızın konusunu saptırdığını ve oğlumdaki rahatsızlıkların tespit edilebileceğini buna dair delillerimizle birlikte bir dilekçe verdik. Fakat duruşmalarımız boş geçmeye başladı hakim yoktu. Yaklaşık bir sene sonra yeni hakim atandı ve daha ilk duruşmasında adli tıp raporuna dayanarak doktorun hatası olmadığına karar verdi ve vekalet ücretinide bize yükledi. Artık tek çare yargıtaya gitmek kaldı.
Biraz uzun bir hikaye oldu, içinde bulunduğum çaresizliği anlatmak istedim. Sizce gebelik takibi için doktora niye gidilir. Yukarıda anlattığım oğluma ait sakatlıkları doğum öncesi öğrenme hakkım yokmudur. Ben ve avukatım çok kararsız kaldık. acaba biz yanıldık ve doğum doktoru adli tıp raporundaki gibi masummu?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum .Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla