Mesajı Okuyun
Old 15-01-2007, 12:23   #2
Defne Elif

Varsayılan feragat

Sevgili Meslektaşım,
Başınızdan geçen olay ne yazık ki zaman zaman hepimizin karşılaştığı olaylardan biri.Bana göre;feragat dilekçesini havale etmeyen Yargıç yanlış yapmış,çünkü bildiğiniz gibi,feragat tek taraflı yapılmaktadır ve karşı tarafın kabuüne de bağlı değildir.HUMY 93.md.de daha önce feragatın karşı tarafa tebliğ edilmesi de istenmekteydi,sonra bu,gereksiz bulunduğundan madde metninden çıkartılmıştır.Bu nedenle Yargıcın,eğer feragat dilekçesi açıksa bunu kabul etmesi gerekir.Sizin olayınızdaki gibi duruşma dışında yapılan bir feragat varsa;Yargıç burada dilekçenin altına bir kimlik tespiti şerhi düşürek dilekçeyi havale etmelidir diye düşünüyorum.Bire bir uymasa da bazı Yargıçların tutumana örnek oması için başımdan geçen bir olayı kısaca anlatmak istiyorum.Aldığımız ihtiyati haciz kararını borçluları bulamadığımızdan infaz edemedik,sonrasında takibi kesinleştirdik,ancak temnatın iadesi için dilekçe ile başvurduğumuzda-İcra Md.nün de kesinleştiği yönünde şerhi olduğu halde- Yargıç borçluların muvafakatını aradı ve teminatı iade etmedi.Kendisi ile yaptığımız kısa tartışamadan da sonuç alamadım.Ne yazık ki bu gibi olaylar son dönemlerde daha sık yaşanıyor.Bunun nedenleri çok önemli olmakla birlikte başka tartışma konusu olduğundan burada bu tartışmayı açmak istemiyorum.Size geçmiş olsun diyorum.Saygılarmla.Cavit Tuna