Mesajı Okuyun
Old 25-07-2012, 17:50   #1
advokat34

Varsayılan İşçinin Haklı Nedenle Fesih Sebepleri sınırlayıcı mıdır?

Herkese merhaba.
Bir iş davası ile görüşlerinizi almak istedim. Yıllarım kıdemli işçisi, sonradan işe alınan ve işverenin de akrabası olan diğer bir işçinin iş düzenini bozması, işyerinde müvekkile rencide edici söz ve davranışlarda bulunması ve işverenin de müvekkilin şikayetine rağmen göz yumması sonucu artık işte çalışamaz bir duruma gelince işi bırakıyor.
Bunun yanında yıllardır fazla mesai, yıllık izin üreti, resmi tatil ücreti gibi haklarını hiç bir zaman alamamışlardır. Ayrıca müvekkil işçi yaklaşık 20 yıldır aynı işyerinde çalıştığı halde sadece 11 yıllık sigortalı görünmektedir. Sigorta kesik kesik yatrılmış ve asgari ücret üzerinden yapılmıştır.
Müvekkil adına tüm işçilik hakları için dava açtık ancak davalı taraf cevap dilekçesinde işçinin 6 günlük süre içerisinde ihtar göndermediğini ve haklı fesih olmadığı gerekçesiyle reddini talep etmiştir.
1- Bu durumda ihtar göndermek zorunlumu dur?
2- İş Kanununundaki haklı sebeple fesih halleri sınırlayıcı mıdır yoksa örnek kabilinden midir? Kanunda yazılı haller dışında haklı bir sebeple (iş yeri düzeninin bozulması, başka bir işçinin onur kırıcı tutum ve davranışları nedeniyle çalışılamaz duruma gelmek vb.) fesih mümkün değil midir?
3- Müvekkilin bu zamana kadar fazla mesai, yıllık izin ücreti gibi işçilik alacaklarını alamamasına da dayandırdık davayı ama sırf ihtarname gönderilmedi diye davanın akıbeti ne olur?
4- Bu arada, işveren de işçinin işe gitmediği günler için tutanak tutmuş, ancak işveren yönünden de işçiye yönelik bir fesih ihbar veya ihtarı bulunmamaktadır. Bu konudaki görüşlerinizi (bu sıcaklarda ) paylaşmanızı bekliyorum.