Mesajı Okuyun
Old 10-01-2010, 00:05   #2
hakkaniyet_

Sayın meslektaşım,ben büromu açalı 7 ay oluyor.Sizi çok iyi anlıyorum çünkü henüz yerleşikleşmemiş bir düzende, bir de kendi düzeninizi kurmaya çalışmak çok zor oluyor.Ben de başlangıç işlemlerinde her kafadan farklı bir şey duydum,defalarca işlemler için gidip geldim.Neyse ki o yorucu süreci eksiksiz atlatmışımdır inşallah.Sigorta primini fazla yatırıdığınız hususnda endişeleniyorsanız, ben de şu an için 235TL yatırıyorum.5510 sayılı kanun 4-blisi olarak bağkurda farklı gelir düzeyi gruplarından oluşan, beyan ettğiniz gelire göre değişen prim miktarları var.Bu sistemde herhangi bir gelir beyan edilmezse, kendiliğinden en alt gelir düzeyi üzerinden prim borçlarınız doğuyor ve emekliliğinizde bu prim miktarı emekli maaşınızı belirliyor.Sizin belirttiğiniz prim miktarı beyan edilebilecek en alt gelir düzeyi üzerinden. Eğer bir avukat iyi paralar kazanmaya başlamışsa, gelir düzeyi artmışsa ne kadar kazanırsa kazansın beyan edebileceği gelirin bir de üst limiti var.Kişi isterse bu en üst limtten beyan ettiği gelirine göre daha yüksek tutarlı primini yatırabiliyor.Örneğin şu an için ne kadar kazanırsanız kazanın 700-800TL arasında(rakam yaklaşık böyle)bir tutar yatırabilirsiniz.Etrafınızda duyduğunuz farklı miktarlar, farklı gelir düzeyi beyan edilmesinden kaynaklanıyor olmalı.Ben mesela hiç bir gelir beyan etmediğim için en asgari tutardan doğmuş oldu prim borcum.Zannedersem sizin beyan ettiğiniz günlük kazanç da en asgari düzeyde yani en alt limite giriyor.
Saygılarımla