Mesajı Okuyun
Old 23-12-2008, 21:30   #10
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Elif Ulu
Sayın meslektaşım, ben araçta oluşan değer kaybı davası açtım ve halen davamız derdest durumdadır. Davayı açmadan önce uzun bir araştırma yapmıştım. Bu araştırmamda araçta oluşan değer kaybının karşı tarafça karşılanması gerekiği sonucuna vardım. Bu zarar sigorta altına alınmış bir zarar değil. Sigorta altına alınan zarar; aracın kullanımında, görünümünde, tekniğinde oluşan aksaklık ve arızalardan oluşmaktadır. Oysaki değer kaybına neden olan zarar, kazadan sonraki mal varlığı değeri, kazanın meydana gelmemesi halindeki değerden daha az ise var demektir. Bu durumda sigorta altına alınan durum gerçekleşmemektedir. Bu kaybın karşı taraftan alınması kanaatimce daha doğrudur. İyi çalışmalar!

Sn. Meslektaşım,

Araçta meydana gelen değer kaybının sigorta teminatı dahilinde olmadığı fikrinize katılmıyorum. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 91. maddesine göre düzenlenmiş bir Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Poliçesi ile sigortacı, araç işleteninin 85. maddedeki kusursuz sorumluluğuna müteselsilen ortak olmaktadır. Bu halde trafik sigortacısı, yalnızca üçüncü kişinin aracında meydana gelen hasar bedelinden değil, "doğrudan zarar" kabul edilen değer kaybından da sorumlu olacaktır. Yargıtay' ın da yerleşik içtihatlarında bu husus belirtilmektedir. Trafik sigortasının kapsamında olmayan zarar değer kaybı değil, hasar gören aracın kullanılamamasından doğan geçici kazanç kaybı veyahut da ulaşım gideridir.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA