Mesajı Okuyun
Old 03-09-2008, 13:38   #21
Admin

Alıntı:
Yazan efekankaptan
şirket avukatlığı var daha çok kafamda ama ne üzerine bir şirket olur bilemiyorum.benim asıl öğrenmek istediğim hangisini seçersek hangi hukuk dallarına faydası olur?
Şirket avukatlığı düşünüyorsanız ben işletme öneririm. Neticede işletme denilen bölüm şirket/işletme yönetimi üzerine yoğunlaşmıyor mu? Bu durumda hukuk müşaviri olarak çalıştığınız şirketin işleyişini de bilmeniz mutlaka ki önemli bir artıdır.

Ayrıca işletme gibi bir bölümü, hukukla birleştirdiğiniz zaman, ileride prestijli bir MBA programına kabul edilme şansınızı da çok arttırıyorsunuz demektir, bu açıdan da işletme doğru seçim olacaktır.

Öte yandan bu tavsiyem büyük düşünüp, büyük kariyer planları yapanlar içindi. Hukuk+İşletme Lisansının üzerinde MBA yüksek lisansı + mükemmel düzeyde yabancı dil(ler) koyarsanız uluslararası bir şirkette hukuk danışmanlığı gibi bir pozisyonu hedefleyebilirsiniz demektir.

Ancak şirket avukatlığı ile kastınız iki kardeşin kurduğu küçük çaplı bir aile şirketinin çeklerini tahsil etmekse, bu durumda hukuk eğitimi üzerine ikinci bir lisans eklemeye ve işinizi daha da zorlaştırmaya gerek yok bence. Bu yola girmek isteyen arkadaşlara ikinci lisans eğitimine ayıracakları zamanı hukuk eğitimine daha fazla ağırlık vermeye ayırıp, kendilerini bu alanda geliştirmelerini öneririm.

Bildiğimiz anlamda klasik bir avukatlık kariyeri için işletme eğitimi almak bence lüks, bunun yerine hukuk bilginizi (ve pratiğinizi) arttırmak daha isabetli olabilir.