Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 14:18   #37
şule BEDER

Hem Ankara Hukuk hemde BPP Law School mezunu bir hukukcu olarak ingilizcenin cok onemli oldugunu belirtmek istiyorum. Ancak bu Turk Hukuk'u egitiminin ingilizce verilmesi anlamini tasimiyor. Turk Hukuku, Turkce okutulmali ve ogrenilmeli ancak AB, Human Rights (Insan Haklari) gibi alanlarin ingilizce okutulmasi ve ogrenilmesi gerektigini israrla vurgulamak istiyorum. Ozellikle, dava incelemesi yapmadan, insan haklari sozlesmesini okuyup ozumsemeden, AB konularinda kurucu sozlesmeleri, maddeleri, maddelere iliskin duzelemeleri okuyup ozumsemeden bu alanlara paralel calismayi dusunen bir hukukcunun cok basarili olabilecegini dusunmuyorum. Belki univesitelerimiz bu derslerin ingilizce olarak okutulmasini saglayabilir, belki bu alanlarda calismak isteyen ogrencilere akademik yil disinda (yazin birkac ay) egitim verilebilir. Ingilizcenin ne zaman isterseniz ozaman ogrenilebilecegini ifade etmis bir meslektasimiz, hakli.. ne zaman isterseniz ogrenirsiniz, ailenizi, isinizi, coluk cocugunuzu birakip gidebilecek ve is yasaminizdan en az bi kac seneyi heba edebilecek durumda iseniz nezaman isterseniz ogrenirsiniz. Yada hala ogrenciyken ve yasamda kurmayi planladiginiz binanin insaatina baslamadan bu isi halledersiniz. secim sizin..

herkese basarilar