Mesajı Okuyun
Old 14-07-2009, 16:57   #22
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

H.Ü.tutuklandı

Vakit Gazetesi yazarı H.Ü., Mudanya'da geçen yıl 14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismar suçlamasıyla yargılandığı davada yeniden tutuklandı. Üzmez tutuklama kararı için “Allahın takdiri bu. Rahat rahat yatarım” dedi

Vakit yazar H.Ü., "Çocuğun cinsel istismarı ve cinsel amaçlı hürriyeti tahdit" suçlarından Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’nun mağdure B.Ç’nin beden ve ruh sağlığının bozulduğuna ilişkin raporu üzerine tutuklandı

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya korumalarıyla gelen Üzmez, gazetecilerin davayla ilgili soruları üzerine, "Allah var, şeriki (ortağı) yok" dedi.
Üzmez’in avukatı Emir Ali Kav da gazetecilerin Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan mahkemeye ulaşan B.Ç’nin sağlık raporuyla ilgili soruya, "Raporu inceleyip, tekrar süre isteyeceğim. Şu an rapor elimizde yok. Ayrıca neden tutuklama olsun. Tutuklama bir tedbirdir. Müvekkilimin tutuklanmasını gerektirecek bir sebep yok" cevabını verdi.

Duruşmada, tutuksuz sanıklar Hüseyin Üzmez (76) ve B.Ç’nin annesi L.Ç . (36) ile mağdur çocuğun avukatı Nevin Canbaz, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nu temsilen Muhakemat Müdürlüğü avukatı Selma Ergüner, B.Ç’nin babası Bekir Ç. ile Ü.in avukatları Emir Ali Kav ve Bayram Sabah katıldı.
Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kadir Ünal, sanık Ü.’e "Çocuğun cinsel istismarı" suçunun dışında, ayrıca "Cinsel amaçlı hürriyeti tahdit" suçundan da dava açıldığını hatırlatarak, "Hakkındaki hürriyeti tahdit suçlamasıyla ilgili olarak ne diyorsun" sorusunu yöneltti.

Ü.’in "Soruyu net olarak algılayamadım. Ne soruyorsunuz" demesi üzerine Hakim Ünal, sorusunu tekrarladı. Ü. bunun üzerine, "İstanbul’da ben bunlarla hiç görüşmedim. Görüşmeye de hiç gerek yok. Hürriyeti tahdit suçunu kabul etmiyorum" dedi.
Hakim Ünal’ın "Mudanya’da görüştünüz mü" sorusu üzerine Ü. şöyle konuştu:
"Evet, Mudanya’da evime geldiler. Görüşmüştüm. Ancak suçlamaları kabul etmiyorum. L. ve babası çok iyi insanlardır. 20 sene bana iyilik etmişlerdir. Ben de onlara zekatımı veriyordum. Ben bunlara yardım ederken, hiçbir şey düşünmedim. Son olarak benden kapıcılık işi bulmamı istemişlerdi. Paraları yoktu. Ben de yardım etmek istiyordum. İki ay sonra kapıcı olarak başlayacaklardı. Bana iki ayı nasıl geçireceklerini sordular. Yaptığım bu iyilikti. O gün üzerimde para yoktu. Ben de L.’ye ATM cihazından para çekmesi için kartımı verdim. Kendilerine hayatımı teslim ederim. Onlar, anası babası temiz insanlar."
B.Ç’nin avukatı Nevin Canbaz ise Ü.’in "Çocuğun cinsel istismarı" suçunu işlemesi için L. Ç’nin evden ayrıldığını ifade ederek, "Olay günü, gözaltına alındıklarında tutanaklarda Ü.in üzerinde 220 lira, L. Ç’nin üzerinde ise banka kartıyla çektiği 300 lira bulunmuştur. L.Ç’nin amacı, bu suçun işlenmesi için H.Ü.ve B.Ç’nin yalnız kalmalarını sağlamaktı" görüşünü savundu.

"KIZIMIN HÜRRİYETİ ENGELLENİYOR"
B.Ç’nin babası B. Ç. ise kendisinin davanın dışında başka şeyler söylemek istediğini belirtti.
Çocuğunun şu anda hastanede tedavi altında olduğunu ifade eden Bekir Ç. "Uzun süredir kızımla görüşemiyorum. Hastaneye gidiyorum, kapılar kilitli. Kızımın hürriyeti şu an engelleniyor. Sanıklar hakkında şikayetçi değilim. Kızımın hürriyeti, sanıklar tarafından kısıtlanmamıştır" dedi.
Ü.’in avukatlarından Bayram Sabah, mağdure B.Ç’nin bir sonraki duruşmaya getirilerek, dinlenilmesini talep etti. Avukat Sabah’ın talebi, mahkeme tarafından reddedildi.
Mahkeme başkanı Ünal’ın Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan mağdure B.Ç’nin beden ve ruh sağlığının bozulduğu yönünde 17 sayfadan oluşan rapor verildiğini belirtmesi üzerine Ü.in avukatı Sabah, raporun günler öncesinden medyaya sızdığını ifade etti.

Sabah, raporu henüz inceleyemediklerini dile getirerek, mahkemeden bu konuda süre talebinde bulundu.
Mahkeme başkanı Kadir Ünal, karar öncesi duruşmaya ara verdi. Sanık Ü. duruşma salonundan çıkarken hakim Ünal’a "Adalete, vicdanları etkileyecek şekilde şaibe karışmıştır" dedi.

Aranın ardından, mahkeme heyeti, Adil Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan gelen B.Ç’nin beden ve ruh sağlığının bozulduğu yönündeki raporu dikkate alarak, sanık H.Ü.tutuklanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Polis nezaretinde duruşma salonundan çıkarılan ve gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Ü., Bursa Adliye Sarayı’ndaki polis karakoluna götürüldü.

Ü. BURSA E TİPİ KAPALI CEZAEVİ’NE KONULDU

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, "Çocuğun cinsel istismarı ve cinsel amaçlı hürriyeti tahdit" suçlarından yargılandığı davada tutuklanan yazar H.Ü., Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan ve duruşmanın ardından bir süre Adliye Sarayı Polis Merkezinde bekletilen Ü., cezaevine götürüldü.
Ü.’in avukatları Emir Ali Kav ve Bayram Sabah, gazetecilerin, "Bu kararı bekliyor muydunuz?" yönündeki sorusuna, "Evet, bekliyorduk" yanıtını verdi.

Ü: ALLAHIN TAKDİRİ

H.Ü., tutuklandıktan sonra getirildiği Bursa E Tipi Cezaevi’ne konurken tutuklanmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Allahın takdiri bu. Rahat rahat yatarım” dedi. Ü. daha sonra polisler tarafından cezaevi idaresine teslim edildi. (aa)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...=77&ref=bulten