Mesajı Okuyun
Old 27-04-2006, 12:10   #63
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sizlere üç anımı aktarmak isterim:
İlki benim tanımadığım ama mustafa isimli bir mühendis arkadaşımın tanıdığı bir kişinin anlatımı;
4 fakülte bitirmiş ve mesleklerini yapmış. En zorunun avukatlık olduğunu söylüyormuş.

Kızım İTÜ mimarlıkta okuyor. Avukat olması için çok uğraştım o da kararsız kaldı. Bir sohbet toplantısında bunu ifade edince aralarında eski baro başkanı ve şimdi de meslek örgütlerimizde çalışan bir çok arkadaşım "delimisin Bu kadar zor ve yıpratıcı başka meslek varmı?" diye tepki gösterdiler.

Mesleğimin ilk yıllarında Adana'ya hacze gitmiştim. Orada işimiz bittikten sonra borçlunun avukatı olan meslektaşımızla sohbet ediyorduk. Konu mesleğe geldi. Bir anısını anlattı.
Yazarken anının aktarılmasından vaz geçtim. Burada anıdan çıkan sonuç olarak ifade edilmesi gereken, hukuku bilince bazen istemlerine ve davranışlarına da (istemesen de) gem vurmak zorunda kalıyorsun.

Evet hukukçuluk çok ilginç bir meslek. Seni ve toplumu değiştirme gücüne sahip.

Bemin en çok istediğim meslekti. Avukatlıktan nefret ettiğim çok zamanlar oldu. Diğer dalları denemedim. Uzun süredir ankete yanıt vermemiştim. Emin değildim. Ama şimdi evet yanıtını gönül rahatlığı ile verdim.

Saygılar