Mesajı Okuyun
Old 15-08-2018, 14:09   #1
Av. Ayşe Yasemin

Varsayılan Kira alacağını ispat noktasında sözleşme ve ayrıca zarar hususu

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlar.

Elimizde 2014 başlangıç tarihli 1 yıl süreli bir kira sözleşmesi var. 2017 yılının ortasına kadar kiracı bu evde oturmuş. Ancak bu süre zarfında müvekkile hiç kira parası ödenmemiş. Masraf yapıldığı iddia edilerek her ay oyalamış. Kendileri yaşlı olduğu için de bu süre boyunca bir şey yapamamış. Sonuçta kiracı eve çok büyük zararlar vererek çıkmış ve şu anda başka bir kiracı oturuyor söz konusu yerde. Şimdi ben talebi doğrultusunda hem ödenmeyen kira parasını hem de zararını tahsil etmek istiyorum. Ancak mesleki tecrübesizliğim nedeniyle en doğru yol ne kararsız kaldım.

-Elimizde sözleşme olduğu için ve herhangi bir fesih bildiriminde bulunulmadığı için yaklaşık 3 yıl boyunca sözleşme aynı koşullarda uzamış diyebiliriz, kanaatindeyim. Bu sözleşmeye dayanarak hakka zeval gelmeden sulh hukuk mahkemesinde açacağım alacak davası ile başarılı olur muyum? Sonuçta, bu yolda kira sözleşmesi ispat için yeterli olur mu? Ayrıca elimizde bir de 2017 yılı haziran ayına ait kiracı adına imzasız aidat makbuzu var.

-Zararı ispat noktasında evde yeni kiracının bulunması keşif delilini anlamsız hale getirir mi? Bu konuda yeni kiracı şahit olarak gösterilse durum değişir mi? Yoksa yine de senetle ispat zorunluluğuna mı takılırız? Eğer öyleyse zararı ispat noktasında tavsiyeniz nedir?

-Alacağı tahsil için en makul yol olarak dava açma yolunu gördüm, ancak takip ve itiraz üzerine genel mahkemede dava açılması yolu işleri daha mı çabuk çözer?

Bunlar ve bunlar gibi aklıma gelmeyen öngöremediğim konularda yardım ve önerilerinizi bekliyorum