Mesajı Okuyun
Old 03-09-2007, 08:58   #27
pallanco

Varsayılan 3561 s.k. çare olabilir mi acaba ?

3561 Sayılı Mal Memurlarının Kayyım Atanmasına Dair Kanun'un amacı, gaip kişilerin malvarlıkları üzerindeki Hazine menfaatinin daha iyi korunmasını sağlamak üzere, mahallin en büyük malmemurlarının kayyım tayin edilebilmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Sulh mahkemesi, Türk kayyım tayin etmeden önce, mahallin en büyük malmemurluğundan, idaresi kimseye ait olmayan mallar üzerinde Hazinenin hak ve menfaati bulunup bulunmadığını ayrıca araştırır. Hazinenin hak ve menfaatinin söz konusu olduğunun anlaşılması halinde, mahallin en büyk malmemurunu kayyım tayin eder. Uygulamada kimliği ya da yaşayıp yaşamadıkları tespit edilemeyen kişilerin gayrimenkullerine ilişkin davalarda kayyım atanması yoluna gidilmektedir. Hatta ortaklığın giderilmesi davalarında birçok kez ben bu yola gitmek zorunda kaldım. Olayınızda da bence eğer tebligatın açıklamasında ölü oldukları yazma ihtimali yoksa, davayı ölü kişilere karşı açın. Nüfus kayıtları olmadığına göre ölü olup olmadıkları da nüfustan tespit edilemez. Yani bence 3561 s.k.'daki tüm şartlar gerçekleşmiştir. Kayyıma tebligat yapılır ve davanız çok kısa sürede sonuçlanır.

Eğer, tebligatların "ölü" gerekçesi ile bila gelme olasılığı varsa, bu kez bildiğiniz mirasçıları yazıp onlar için bu yola gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin. İşiniz gerçekten zor. Ama, kolay davayı herkes kazanır. Önemli olan zor olanı başarmak değil midir ?