Mesajı Okuyun
Old 22-08-2007, 14:33   #1
SINIRSIZ

Varsayılan Vekalet olmadan dosyadan suret alma

Memurlarla tartışmaktan yoruluyorum. Problem asıl olarak onların çok yorgun olması.. Avukat olmamıza rağmen bizi bile göndermeyi, yerlerinden kalkmadan o işi de geçiştirebilmeyi istemelerinden kaynaklanıyor sorun. Bugün eskiden devlet güvenlik mahkemesi olan bir ağır ceza mahkemesinde dosya incelerken 3 tane ayrı ayrı meslektaşlarımın sıradan sebeplerle gönderildiğini gördüm. Birinci meslektaşımın incelediği dosya ile ilgili memur müzekkere yazıyormuş. 'Sonra uğrayın' dedi. ikincisini hakim inceliyormuş yine sonra uğrayın denildi ve 3. sü içinde 'yüksekte ve çok kalın bir klasör. biz indiremeyiz isterseniz siz indirip inceleyin' denildi. ve bu meslektaşımda bayan olduğu ve kendisi de indiremeyeceği için 'sonra geleyim' diyerek gitti. Ben nasıl bir problemle karşılaşacağım bakalım diye düşündüm. ve fotokopi almak istediğimde dilekçe yazmamı söylediler. tamamdır. Dilekçemi yazdım, hakime gittim, sanığın müdafii olduğumu iddianame ve duruşma tutankalrından almak istediğimi söyledim. Hakim 'Avukatlık kanuna göre bu yasak veremeyiz fakat inceleyebilirsiniz' dedi. Bende 'avukatlık kanununda vekaleti varsa avukat dosyadan örnek alabilir' denildiğini bunun aksinin geçerli olmadığını yani yasak anlamına gelemeyeceğini söyledim. sanık tutuklanmış ve şuan sevki henüz yapılmamış.fakat tutukluluğa itiraz etmem gerekiyor, kalın bir klasör ve ben örnek alamıyorum. Müdafii olarak, vekaletsiz duruşmaya girebiliyorsam dosyadan fotokopi de alabilmeliyim.

Böylelikle 6 yıllık avukatlık hayatımda bir kez daha şunu gördüm. Bir mahkemede baştan aşağı herkes aynı. Yani avukata hakim anlayışlı ve nezaketli yardımperver ise memur da öyle .. ya da bir kurumda üst rüşvet almıyorsa ast larda almıyor. Hepsi birbirinin yaptığını yapıyor. Ve ben hala bir Polyana olarak umutlanıyorum.. Birilerinin olumlu değişimini başarabilirsek hepsi değişebilir diyorum.. Umuyorum..