Mesajı Okuyun
Old 08-12-2011, 14:49   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın kezzy;

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Cevabınız da vermiş olduğunuz bilgileri bende daha önce okuyup incelemiştim. Lakin aklımı karıştıran durum şudur. Benim durumum yüz kızartıcı bir fiil olarak mı değerlendirilir? Kurumumuzda eşinden boşanmadığı halde başka bir kadından çocuk sahibi olmuş erkek memurlar var ve onlara bir yaptırım uygulanmazken bana uygulanabilir mi. Yani ben bir kadın olduğum için yaptığım şey yüz kızartıcı bir suç sayılıp yaşam tarzım kötü ve ahlaksız olarak addedilebilir mi?
Yaptığım araştırmalarda MEB e ait bri sitede örenek davalarla ilgili kararların olduğu bir sayfaya rastlamıştım. Size de linki kopya ediyorum.

http://tkb.meb.gov.tr/Yargi%20Kararl...Su%C 3%A7.htm

Bu sayfada bulunan 2. örnekte benimkine benzer bir sorun bulunmakta.

Ben gerçekten bu durumu anlayamıyorum. Yani kanuni yaptırımlar beni kürtaj olmaya mecbur bırakmakta gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Sayın Konuk,

Verdiğiniz örnekteki karar 1985 yılına aittir. Yine 1989 tarihli bir Danıştay kararında "zina" nedeniyle 6 ay hapis cezası almış bir memurun açtığı dava yerel mahkeme tarafından red edilmiş, Danıştay ise mevzuatta zinanın "yüz kızartıcı bir suç " olarak belirlenmediğini, olsa olsa "ayıp" diye nitelenebilecek bir davranış olduğunu belirledikten sonra, memur lehine karar vermiştir.

Kararların yılları çok önemlidir. Çünkü o tarihlerde zina, TCK'da suç sayılıyordu. Bugün ise TCK'da böyle bir suç yoktur. Dolayısıyla disiplin suçu da oluşmaz, diye düşünüyorum.