Mesajı Okuyun
Old 26-09-2009, 17:52   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
1. Borçlunun Yeddieminliği kabul mecburiyeti var mıdır?

Bence yoktur. Haczedilen malın kaldırılmasını (muhafaza altına alınmasını) borçlu da talep edebilir, buna engel olmadığını düşünüyorum.
2. Borçludan haczedilerek yeddi emin sıfatıyla yine borçluya bırakılan mahcuzların, borçludan alınmasını ve yeddi eminlik sorumluluğunun kaldıırlmasını çeşitli nedenlerle borçlunun talep edebilme hakkı vardır.

3. Yeddiemin tayin eden İcra müdürünün, yeddieminin değiştirilmesi talebini de karara bağlama yetkisi vardır. Yeddi eminliğin değiştirilmesi talebi "hatalı " olan bir işlemin telafisi veya o işleme yönelen bir şikayet olarak değerlendirilemez düşüncesindeyim. Bu bağlamda da İcra hakimliğine doğrudan başvurunun koşullarının olmadığı kanaatindeyim. İlk yeddieminlik kararına karşı başka bir nedenle şikayet mümkün olsa bile, sonraki bir tarihte borçlu tarafından dile getirilen haklı bir nedene dayalı kaldırılma talebi ilk işleme yönelen bir şikayet değildir. En azından soruda böyle bir ihtimal söz konusu değildir. (Diye düşünüyorum)

Alıntı:
1. Borçlunun Yeddieminliği kabul mecburiyeti var mıdır?

Yoktur. Rızasının alınması gerekmektedir. Yedieminlik zaten rızaya dayalı bir işlemdir. İstisnaen kanunla belirlenir(Orman Kanunu gibi).

Alıntı:
2. Borçludan haczedilerek yeddi emin sıfatıyla yine borçluya bırakılan mahcuzların, borçludan alınmasını ve yeddi eminlik sorumluluğunun kaldıırlmasını çeşitli nedenlerle borçlunun talep edebilme hakkı vardır.

Sizin ve diğer katılımcının nedenlerinin olamayacağını açıklamıştım. Başka makul bir neden var mı?

Alıntı:
3. Yeddiemin tayin eden İcra müdürünün, yeddieminin değiştirilmesi talebini de karara bağlama yetkisi vardır. Yeddi eminliğin değiştirilmesi talebi "hatalı " olan bir işlemin telafisi veya o işleme yönelen bir şikayet olarak değerlendirilemez düşüncesindeyim. Bu bağlamda da İcra hakimliğine doğrudan başvurunun koşullarının olmadığı kanaatindeyim. İlk yeddieminlik kararına karşı başka bir nedenle şikayet mümkün olsa bile, sonraki bir tarihte borçlu tarafından dile getirilen haklı bir nedene dayalı kaldırılma talebi ilk işleme yönelen bir şikayet değildir. En azından soruda böyle bir ihtimal söz konusu değildir. (Diye düşünüyorum

Doğrudan icra hukuk mahkemesine gidilmeyeceğini yukarıdaki mesajda yazmıştım. İcra müdürünün red kararı üzerine, memur muamelesi şikayet edilecek. Saim Bey, alacaklının kabulü yoksa, icra müdürlüğü pratikte düşüncenizi nasıl uygulayacaktır. Alacaklı, müdürlüğün uyarısına uymadı, diyelim. Müdürlük, arkadaşımızın önerisindeki gibi, haczi fek edebilecek mi? Ya da uygulanabilir, bir öneriniz var mı?