Mesajı Okuyun
Old 09-11-2010, 16:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayla Altıntaş
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Bahsedeceğim konuda sitemizde ve genel yaptığım araştırmada bazı verilere ulaştım ancak net olarak bilgiye ulaşmam gerekiyor ve icra memuruna bunu göstermem gerekiyor.Ancak bu şekilde..
İşyeri kira alacağı ile ilgili kira alacağına mahsuz yol ile takip başlattım,damga vergisini ödedim.Bir süre sonra ödenmeyen bir aylık kira bedeli ve su parası için ilamsız takip yaptım sözleşmenin fotokopisini dosyaya koydum.Benden tekrar damga vergisinin tamamını ödememi istediler ödeninceye kadar tebligat çıkarılmayacağına dair (takip ilçede yapıldı) icra müdürlüğünden karar geldi.
Bizzat gidip önce yatırdığım damga vergisi makbuzunu ibraz edip tebligatların tebliğe çıkmasını sağlamam gerekiyor. Araştırmamda kanun ve tebliğlerde oran ve hangi hallerde alınacağı açık ama "bir kez alınması gerekir" şeklinde bir düzenlemeye ulaşamadım.(Suretler için maktu alınması dışında)

Ben defalarca yaptığınız gibi yaptım. Hiç sorunla karşılaşmadım. Makbuzun fotokopisini dosyaya ibraz etmem, yetti. Düzenlemede "bir defa alınır" şeklinde açıklama yoktur. Ama "her defasında alınır" şeklinde de bir hüküm yoktur.

"Memur muamelesini şikayet" edin diyeceğim. Ama zaman kaybınız olacak. Ben olsam, aynı kontratı vergiyi yatırdığım vergi dairesine götürüp, vergi dairesine hitaben yazdığım dilekçe ile "sözkonusu kontrata ilişkin damga vergisi borcu olup olmadığını" sorardım.Vergi dairesi mükerrer damga vergisi alamayacığı için, "damga vergisi borcu yoktur" yazısını verecektir.