Mesajı Okuyun
Old 03-06-2010, 11:27   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan ali ekmekçi
değerli meslektaşlarım...reddedilmiş bir işe iade davasını temyiz ettim ve kesinlikle paylaşılması gereken bir kararla Yargıtay işçiyi işe iade etti...
Şöyleki ;
1-bir havayolu şirketi başka bir ilde çalışan işçisini yıllar sonra sözleşme ve yönetmelik hükümlerine göre işçiyi istanbula atıyor.İşçi bulunduğu şehirde 9 yıldır evlenmiş çocuğu olmuş vs.Bunu mazerete ederek gitmeyince devamsızlık gerekçesiyle işten çıkarılıyor.
2-İşe iade davasını Mahkeme sözleşmede tayin hakkı olduğu için reddediyor.
3-Temyiz ettim ve işçi işe iade edildi.
Temyiz ederken Yüksek Mahkeme kararlarına baktım.Ben "tayin hakkının ancak kötüye kullanılamayacağı" yönünde bir karar görmüştüm.Oysa Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 2010/20421 Esas ve 2010/9324 Karar sayılı ve 05.04.2010 tarihli kararında bilhassa "görev yeri ve işi değiştirlen davacının atamayı kabul etmemesi halinde,atandığı yere gitmemesi yasal ve haklı bir mazerete dayanmaktadır."şeklinde bir tespitle işçinin sözleşme hükümlerine rağmen subjektif durumunun nazara alınabileceği şeklinde önemli bir karar vermiştir.

Maksadım bir konu açmaktan ziyade bilgi paylaşımında bulunmaktı.Hepinize Sevgi ve Saygılar......

Sayın Meslektaşım,

Bu ilginç kararın tam metnini paylaşma imkanınız var mı?